Словения ратифицира Договора за присъединяване на Хърватия към ЕС. С 82 гласа „за” и нито един против 90-местният парламент окончателно откри пътя на кандидатката към пълноправно членство.
След години на забавяне заради дългогодишни двустранни спорове със Словения Хърватия ще стане 28-та страна-членка на европейското семейство по график на 1 юли. Именно Словения беше най-голямото препятствие пред присъединяването първо заради териториален спор за залив в Адриатическо море. През 2009 г. двете страни се съгласиха да създадат арбитражен съд, който ще се произнесе по общата им граница, след като Хърватия се присъедини към ЕС.
По-сериозното противоречие беше заради банковите спестявания на хървати в словенската Люблянска банка преди разпадането на бивша Югославия през 1991 г., по което страните постигнаха споразумение преди месец.
„Успешното присъединяване на Хърватия към европейското семейство показва на всички държави, които искат да станат членове, че трябва да вярват в изтощителния път на реформи и приемане на стандартите на ЕС,” заяви днес премиерът на Словения Аленка Братушек, цитирана от АФП.
Хърватският й колега Зоран Миланович и външните министри на двете държави присъстваха на заседанието на парламента.
Още четири държави-членки на ЕС - Белгия, Дания, Германия и Холандия, трябва да ратифицират договора за присъединяване на Хърватия преди страната официално да стане член на съюза. Тя ще бъде втората от шестте бивши югославски републики, която се присъединява към 27-членния блок девет години след Словения.