Словения спря достъпа на "транзитно преминаващи" мигранти. След това решение Белград обяви, че ще съгласува с Европейския съюз всички мерки във връзка с мигрантите и ще ги прилага на границите си с Македония и България.
"Предвид новия режим, който въведе членката на Европейския съюз (Словения), Сърбия не може да позволи да се превърне в сборен център за бежанци, така че ще съгласува всички мерки с ЕС и ще ги прилага реципрочно на южната и източната си граница", съобщи сръбското министерство на вътрешните работи.
Унгарският външен министър Петер Сиярто приветства "преките действия", които Сърбия и Словения предприемат за засилване на контрола на границите си.
Междувременно хърватският министър на вътрешните работи Влахо Орепич заяви, че Хърватия, която е членка на ЕС, но не и на шенгенската зона, от полунощ прилага нови мерки за влизане в страната на мигрантите и ще пропуска само тези с валидни документи.
Македония също "напълно" е затворила границата си за нелегални мигранти, след като Словения и Сърбия обявиха нови по-строги ограничения за влизането на мигранти, заяви за Ройтерс полицейски служител. Според македонското вътрешно министерство нито един мигрант не е влязъл от Гърция в Македония във вторник.
Словенският премиер Миро Церар потвърди затварянето на балканския маршрут за мигранти веднага след срещата на върха Турция -ЕС в понеделник, съобщи агенция Хина.
"Срещата изпрати много ясно послание на всички трафиканти на бежанци и нелегални мигранти - балканският маршрут вече не съществува", каза Церар.
Той допълни, че Любляна ще махне телената ограда на границата с Хърватия, само ако и Загреб засили контрола на границите си и направи невъзможно преминаването на нелегални мигранти, съобщи регионалната телевизия Ен1.
На срещата на върха лидерите на Европейския съюз постигната принципно споразумение с Турция за бежанската криза, но окончателното решение бе отложено за следваща среща, насрочена на 17 март, за да могат страните членки да разгледат новите искания, предявени от Турция.