Нов вариант за доставка на руски газ в Централна и Източна Европа предложи словашкият премиер Роберт Фицо на руските си колеги, предаде руското онлайн издание „Вести”. Проектът се казва “Eastring” или „Източен пръстен”.
Той ще тръгва от Турция през България, Румъния, Унгария и Словакия. „Източен пръстен” е замислен като разклонение на „Турски поток” – проектът, който замени „Южен поток” заради несъответствие с нормите на Евросъюза.
Словакия е съгласувала новото трасе с България, Румъния и Унгария, а четирите държави имат и подписан меморандум в края на май. За момента обаче Русия не коментира идеята, но заяви, че има готовност да проучи перспективите. Според премиера Дмитрий Медведев, „актуалността на проекта “Eastring” ще нараства с ръста на актуалността на „Турски поток”. Медведев не пропусна да изкоментира, че „Европа е провалила „Южен поток” и сега съжалява”.
„Южен поток” се оказа невъзможен, защото нормите на ЕС предвиждат всяка възможна фирма да има достъп до всеки възможен тръбопровод на територията на общността. Това обаче е неприемливо от гледна точка на „Газпром”, която се оказа в ситуацията да вложи милиарди в тръба, която да стане обществено достъпна.
Новият вариант “Eastring” ще е европейски проект. Строежът му ще се финансира от четирите държави, но ще се търси и субсидия от Европейския съюз. Газопроводът ще отговаря на всички норми и ще бъде свързан с газопреносната мрежа на общността.
Инициативността на Словакия не е лишена от логика. 63% от газа в страната се доставя от Русия, за Унгария числото е 49,5%, а за България 100%. На най-голяма енергийна независимост се радва Румъния с едва 24,2% доставки на руски газ.
„Турски поток” трябва да е готов през декември 2016 година, а първите тръби се очаква да бъдат положени този месец. Въпросът е, че, след като стигне до Турция, тръбата ще минава през Гърция и Македония, но пътят й до потребителите в Централна и Западна Европа за момента е неизвестен.