Пети ден продължават усилията за преодоляване на последствията от катастрофалните земетресения в Турция и Сирия. Конвои от военни тирове, специализирани погребални автомобили и хуманитарна помощ пътуват към засегнатите райони.
В издирването на оцелели освен турските власти и гражданската защита в страната, участват и спасителни екипи от България. Един от тях намери оцелял под руините.
Щастлива новина беляза усилията на българските спасители в Антакия. Куче на планинската спасителна служба намери оцеляла под тоновете бетон. След 84 часа под руините жената е спасена.
„В тази сграда бе засечено с термокамера, че е възможно да има живи хора. Кучетата успяха да маркират точното място, жената бе на сравнително достъпно място. Местните екипи успяха да пробият до нея и тя беше спасена“, обясни водачът на спасително куче към БЧК Атанас Уков.
В Антакия магазините не работят, няма вода и ток, а някои бензиностанции са превърнати в хуманитарен пункт за помощи. Храна и лекарства се раздават на улицата.
Напрежението расте. Близките на хората под руните разказват, че помощта от гражданската защита на Турция не стига до тях и държавата не работи достатъчно по търсенето на оцелели.
„Тук идват хора със собствените си лопати да копаят, но гражданската защита не ги допуска, ние да тръгнем с голи ръце да ги вадим, ще го направим, но не ни дават“, заяви Зерин Тухтакая.
В малките населени места в Хатай все още търсят оцелели. В Бекташлъ в неизвестност са трима. Айше Мерт е сред малкото оцелели.
„Бяхме аз и майка ми и ѝ казах: „Мамо, става земетресение, тя ми отвърна - ти си легни и чети молитви. Чу се звук след това - къщата рухна, помощ, елате, помощ“, каза тя.
Помагат ѝ съседи и близки, сред тях ѝ Хале Мерт.
„С баща ми влязохме и буквално три секунди, след като се махнахме оттам, падна тухла“, разказа тя.
От различни доброволчески асоциация помагат с камиони с хуманитарна помощ .
„Около 10 тира с хуманитарна помощ сме докарали. Носим продукти, памперси, вода. Изградихме палатки на места, има най-много нужда от палатки в момента“, обясни Ахмед Доурул.
Засегнатите селища опустяват, а на входовете и изходите им се образуват километрични опашки.