Сателитни снимки показват щетите, нанесени от урагана „Берил“ в югоизточните карибски острови. Жителите на Юнион Айлънд губят домовете си в природния катаклизъм. Те преживяват нощта, а после откриват опустошението и установяват разрушенията на идиличните си къщи.

На практика всяка сграда на острова, който се намира край Сейнт Винсент и Гренадини, е разрушена или силно повредена, коментират местните жители, цитирани от Би Би Си. Островът е обитаван от 3000 души, които постоянно живеят върху земите му.

„Едва ли има останали сгради. Къщите са изравнени, пътищата са блокирани, електрическите стълбове лежат на улиците. На практика всички сме бездомни”, казва Катрин Кой, директор на Екологичния алианс на Юниън Айлънд.

„Всичко е загубено. В момента няма къде да живея", посочва рибарят Себастиен Сайли, който живее на острова от 1985 г. Той преживява урагана „Айвън“ през 2004 г. Но ураганът „Берил“ се оказва различен.

Снимка: Ройтерс

90% от острова са изтрити

„Сякаш торнадо е минало от тук. 90% от острова са изтрити“, посочва Себастиен. Степента на шока и страхът все още личат в гласа му – отбелязва Би Би Си.

„С жена ми и дъщеря ми намерихме убежище, но честно казано, не бях сигурен, че изобщо ще се измъкнем“, споделя рибарят.

Снимка: Ройтерс

Неговата братовчедка управлява хотел на острова. Тя разказва, че са избутвали мебелите срещу вратите и прозорците, за да предотвратят мощния вятър и огромните му пориви, които ги отварял.

Жителите на Юниън са скептични че правителството разполага със средствата, ресурсите и работната сила, за да се справи.

„Надявам се, че могат да ни изпратят военните и бреговата охрана, за да ни помогнат. Нямам представа дали могат да възстановят острова – не мисля“, коментира Себастиен.

Снимка: Ройтерс

„Това ще отнеме милиарди, ще отнеме година или повече, ще се нуждаем от международна помощ, допълва още той.

Катрин Кой призовава членовете на карибската диаспора да помогнат с каквото могат.

„Имаме остра нужда от помощ. Аварийни комплекти, храна, всичко това е необходимо в този момент“, посочва тя.

В продължение на години г-жа Кой работи за водната сигурност на остров Юниън, Нейните международни колеги казват, че сега работата ѝ е опропастена заради урагана „Берил“.

Стихията удари сушата в понеделник. Ураганът от четвърта категория беше с пориви на вятъра от 240 км/ч.

Снимка: Ройтерс

Хиляди хора са настанени във временни убежища в Сейнт Винсент, Гренадини, Гренада и Сейнт Лусия.

Въпреки хаоса и бездомността във всеки сантиметър от острова, Себастиан Сайли казва, че е благодарен, защото нещата не са още по-лоши.

Снимка: Ройтерс

„Най-важното е, че все още сме живи, материалните загуби нямат толкова голямо значение“, коментира рибарят.

„След като станах свидетел на силата на това, през което преминахме, днес съм просто доволен, че съседите ми все още са тук“, допълва той.

Вицепрезидентът на Венецуела Делси Родригес е била ударена от падащо дърво, съобщи президентът Николас Мадуро. Състоянието ѝ е стабилно.

И в Северна Америка се опасяват, че ветровете могат да достигнат бреговете им. Властите в Тексас предупредиха хората да бъдат бдителни.