Нападението срещу хотел и офиси в кенийската столица Найроби още не беше приключило, когато в медиите се появиха първите снимки на част от жертвите. Решението на редица американски и европейски издания да използват снимките бе незабавно осъдено в социалните мрежи в една от най-добре развитите африкански страни.

„Ню Йорк Таймс“ понесе най-много критики. Според гневни потребители вестникът се е възползвал от трагедията след терористичната атака във вторник. Нещо повече – бързината, с която снимките са публикувани, означава, че много от хората все още не са знаели, че техни близки са пострадали при терористичния акт.

Не за първи път в американски медии се публикуват снимки на тела на жертви. Публикациите на кенийските кадри обаче повдигнаха въпроси относно това кое е морално да се публикува и кое не, както и дали има различни правила, когато се касае за жертви от Африка.

Снимка: EPA

Много медии, включително Би Би Си, имат строги правила за това какви снимки могат да се публикуват. Тези на мъртви хора или умиращи могат да се използват при специални случаи. Това означава, че до тях се прибягва изключително рядко. 

Междувременно в Кения медийният регулатор съветва да се избягва публикуването на снимки, показващи осакатени тела, кървави инциденти и отблъскващи сцени в интерес на обществото.

Понякога обаче, твърдят от някои издания, е необходимо изображение, което да разкрие реалността на войната или терора, например, и да се подчертае тежкото положение на хората.

Снимката на удавеното 5-годишно сирийче, която предизвика бурни дискусии, все още е запечатана в умовете на много хора. Чрез нея те наистина осъзнаха измеренията на мигрантската криза. Авторитетният в. ”Индипендънт” стигна дотам, че я публикува на първата си страница.

Така и от „Ню Йорк Таймс” заявиха, че имат основание за отпечатването на снимките от вчерашните кръвопролития: „Отнасяме се с уважение към жертвите и към другите засегнати от нападението. Но ние също така вярваме, че е важно да дадем на нашите читатели ясна представа за ужаса от такава атака. Това включва да се показват снимки, които не са сензационни, но които дават истинско усещане за ситуацията."

Снимка: EPA

Кенийците обаче твърдят, че това не е така, когато става въпрос за жертви от САЩ. В същото време снимки на убити в Африка хора се срещат по-често в американските медии. Според специалисти, които изучават поведението на медиите, африканските жертви често са показвани, без да се обръща внимание на личната скръб на семействата. По думите им подобно нещо не би се случило по време на терористичен акт в САЩ.

Междувременно, броят на убитите при атентата в Найроби достигна 21 души. Загинали са 16 кенийци, сред които един полицай, както и американец, оцелял при атентатите на 11 септември 2001 г. в Ню Йорк, британец и още трима все още неустановени. 28 ранени са били настанени в болница.

Петимата нападатели бяха ликвидирани. Отговорност за атаката пое ислямистката групировка „Аш Шабаб” от съседна Сомалия, като екстремистите обявиха, че са отмъстили за признаването от САЩ на Ерусалим за столица на Израел.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement