6 месеца преди брекзит официално да стане факт, остават редица въпроси около загубите и за ЕС, и за Великобритания. Споразумение между страните все още няма.
Печеливш от раздялата се очертава да бъде Франция. В парижкия квартал Дефанс, сърцето на френската икономика, се подготвят да приемат компаниите, напускащи лондонското Сити. Някои вече се нанасят.
Великобритания официално трябва да напусне ЕС на 29 март 2019г., но няма никаква гаранция, че ще се стригне до споразумение преди раздялата. Европейската комисия предупреди, че негативен ефект е неизбежен и в двата случая.
"Напускането на Великобритания ще има множество последствия в много аспекти и върху много хора - граждани, бизнес, оператори. Целта на тези преговори е да се ограничат вредите и размера на тези последствия, и да се постигне споразумение, което е възможно най-благоприятно за върху хората", заяви говорителят на ЕК Александър Винтерщайн.
Няколко световни банки предприеха мерки. „HSBC” прехвърля от Лондон към Париж управлението на представителствата си в 7 европейски страни. Само тази операция ще донесе над 13 милиарда евро на парижкия й клон. „JP Morgan”пък прехвърля високопоставени свои служители. „Goldman Sachs” и „Morgan Stanley” обявяват нови работни места във Франция. „Bank of America” тези дни подписа договор за наем на 10 хиляди кв метра.
Париж искрено се надява, че други световни компании ще последват примера им. Възможно е Брекзит да създаде около 20 000 работни места в района на Париж и да доведе поне още 4 000 висши служители на световни компании в над 70 бизнес сгради. И понеже става въпрос за високоплатени специалисти, скокът в цените на луксозните имоти, вероятно няма да се забави.