Германия съобщи, че е спряла финансовата помощ за Нигер, както и сътрудничеството за развитие с тази засегната от джихадистите страна след преврата миналата седмица, и предупреди, че може да предприеме допълнителни мерки.
Берлин преустанови всички преки плащания за подпомагане на централното правителство на Нигер, съобщи говорител на външното министерство на брифинг за медиите, цитиран от БГНЕС.
"В зависимост от развитието на ситуацията през следващите дни може да предприемем допълнителни мерки", добави говорителят, без да дава повече подробности.
Министерството на развитието също е взело решение да "преустанови двустранното сътрудничество за развитие", заяви говорител по време на брифинга.
Европейският съюз и бившата колониална сила Франция вече спряха през уикенда финансовата помощ за Нигер и сътрудничеството в областта на сигурността.
Германските военни разполагат с около 100 военнослужещи в Нигер и имат важна база за въздушен транспорт и логистика в столицата Ниамей, която играе роля в изтеглянето на персонала на Берлин от съседно Мали.
Германия изтегля войските си от Мали след решението на ООН да прекрати мироопазващата мисия.
Говорител на Министерството на отбраната заяви, че операциите в базата са преустановени, но добави, че "ситуацията със заплахите не се е променила" след пуча и персоналът там е добре.
Външното министерство също така заяви, че в момента няма планове за евакуация на германци от Нигер.
Избраният президент на Нигер и съюзник на Запада Мохамед Базум е задържан от военните от сряда миналата седмица, като това е третият преврат за последните години, при който лидерът на страната пада от власт в Сахел.
Генерал Абдурахаман Тиани, ръководител на мощната президентска гвардия, се обяви за лидер. В неделя африканските лидери дадоха на хунтата една седмица да предаде властта или да се изправи пред евентуална употреба на сила.