Децата в плен на терористичната групировка „Боко Харам” не могат да си спомнят нито имената си, нито произхода си. Такава е съдбата на около 80 малолетни, изведени от лагер на нигерийската екстремистка организация в съседен Камерун, предаде Би Би Си в сряда, цитирайки социален работник, посетил освободените деца.
Те са на възраст между 5 и 18 години, не говорят нито английски, нито френски, нито някой от местните езици, посочва представителят на американската неправителствена организация Национален демократичен институт Кристофър Фомунио.
Бойците на „Боко Харам”, които се бият за установяването на ислямски халифат в Североизточна Нигерия, разгърнаха дейността си и към Камерун и Чад, където контролират известен брой градове и села. Наскоро те се заклеха във вярност на джихадистката групировка „Ислямска държава”, окупирала обширни територии в Ирак и Сирия.
Пленените деца са освободени през ноември при офанзива срещу училище, в което се смятало, че се преподава корана. Децата са прекарали дълго време под контрола на похитителите си, които буквално са промивали мозъците им с джихадистката идеология, че пленниците са загубили всякаква представа кои са.
„Те не помнят родителите си, не помнят и хората от родните си села, неспособни са да говорят, не могат да кажат и собствените си имена”, сподели социалният работник, който се грижи за тях след освобождаването им.
Групировката „Боко Харам” е основана през 2002 г. и първоначално се противопоставя на западното образование в Нигерия. През 2009 г. започва военни операции и настоява за създаването на ислямска държава в Нигерия.
„Боко Харам” носи отговорност за смъртта на хиляди цивилни граждани, най-вече в североизточните части на Нигерия, както и за отвличанията на стотици хора, включително 200 момичета от Чибок, чиято съдба разтърси света през пролетта на 2014 г.