Децата в плен на терористичната групировка „Боко Харам” не могат да си спомнят нито имената си, нито произхода си. Такава е съдбата на около 80 малолетни, изведени от лагер на нигерийската екстремистка организация в съседен Камерун, предаде Би Би Си в сряда, цитирайки социален работник, посетил освободените деца.

Те са на възраст между 5 и 18 години, не говорят нито английски, нито френски, нито някой от местните езици, посочва представителят на американската неправителствена организация Национален демократичен институт Кристофър Фомунио.

Снимка: Reuters

Бойците на „Боко Харам”, които се бият за установяването на ислямски халифат в Североизточна Нигерия, разгърнаха дейността си и към Камерун и Чад, където контролират известен брой градове и села. Наскоро те се заклеха във вярност на джихадистката групировка „Ислямска държава”, окупирала обширни територии в Ирак и Сирия.

Войник от армията на Чад позира на фронтовата линия в борбата срещу бунтовниците от "Боко Харам".
Снимка: Reuters

Пленените деца са освободени през ноември при офанзива срещу училище, в което се смятало, че се преподава корана. Децата са прекарали дълго време под контрола на похитителите си, които буквално са промивали мозъците им с джихадистката идеология, че пленниците са загубили всякаква представа кои са.

„Те не помнят родителите си, не помнят и хората от родните си села, неспособни са да говорят, не могат да кажат и собствените си имена”, сподели социалният работник, който се грижи за тях след освобождаването им.

След нападенията на "Боко Харам" остават само кръв и пепел.
Снимка: Reuters

Групировката „Боко Харам” е основана през 2002 г. и първоначално се противопоставя на западното образование в Нигерия. През 2009 г. започва военни операции и настоява за създаването на ислямска държава в Нигерия.

„Боко Харам” носи отговорност за смъртта на хиляди цивилни граждани, най-вече в североизточните части на Нигерия, както и за отвличанията на стотици хора, включително 200 момичета от Чибок, чиято съдба разтърси света през пролетта на 2014 г.