Съдът решава дали жена може да запази изключително скъпия си годежен пръстен, след като мъж отменя сватбата им, пише Индипендънт.

Той решава да съди бившата си годеница, за да му го върне.

Джонсън е пенсиониран старши инженер в Siemens, а Сетино е бивша учителка. Те се запознават в бар в Хингъм, Масачузетс. Той предлага брак през 2017 г. с пръстен на стойност 70 000 долара.

Докато планира сватбата, Джонсън заявява в съдебните документи, че е заподозрял годеницата си в изневяра, след като видял съобщения в телефона ѝ с друг мъж. Затова и решава да отмени сватбата.

Сетино отрича обвиненията на Джонсън, като твърди, че мъжът е нейн приятел от десетилетия. Така започва съдебен процес, в който Джонсън иска да си върне скъпото годежно бижу, но съдията заключава, че той е сбъркал за аферата и трябва да поеме вината за раздялата им.

Това решение е отменено от апелативен съд миналата година. Той стига до заключението, че макар Джонсън да е бил мотивиран от погрешно убеждение, съгласно действащото законодателство това не означава, че е имал основание да прекрати годежа.

След това Сетино обжалва пред Върховния съд на щата. Тя заяви, че се е борила да запази пръстена по принцип.

Исковете за връщане на пръстените са по същество последният останал вид съдебни спорове за развалени годежи, признати от съдилищата в САЩ.

Първоначално много щати разглеждат делата за пръстени по начина, по който висшият съд на Масачузетс решава през 1959 г., когато заявява, че подателят на годежен пръстен има право да го върне, стига това лице да не е „виновно“ за развалянето на годежа.

Сега обаче повечето щати, включително Ню Джърси, Ню Йорк и Пенсилвания, разглеждат годежния пръстен като условен подарък, който трябва да бъде върнат на дарителя след края на ангажимента, независимо от вината.

Този подход стана модерен, когато държавите възприеха развода без вина. Въпреки това критиците твърдят, че той затвърждава предразсъдъците по отношение на пола. Семействата на булките в САЩ често поемат разходите за сватбените церемонии, но при прекратяване на брака може да се предяви иск само за годежния пръстен.

Според експерти съдилищата трябва да се откажат от регулирането на годежните пръстени, което Върховният съд на Монтана направи през 2002 г., когато начерта нов път с политика на забрана за връщане, която третира пръстена като не по-различен от всеки друг подарък.