В Северна Македония се обидиха на еврокомисаря по разширяването Марта Кос. На вчерашната пресконференция в Скопие след срещата ЕС-Западни Балкани, посветена на Плана за растеж, Кос заяви, че „членството в Европейския съюз е най-добрият начин да се защити идентичността, културата и езикът на македонците”.
„Идентичността е нещо, което носим в душите и сърцата си. Идентичност е как се чувстваме, как усещаме своята родина. Идентичност е как се грижим за традициите си – например манастирите в Северна Македония, погачата, тавче-гравче, пинджурът или пълнените чушки. Как, например, поддържаме традиционните носии, какви отношения изграждаме с възрастните хора в страната, как се отнасяме към съхраняването на нашия език. И никой не може да ви отнеме това, македонци“, каза еврокомисарят в отговор на журналистически въпрос.
„Изявлението на еврокомисаря Марта Кос, в което македонската идентичност се свежда до „манастири, погача, пинджур и пълнени чушки“, е обезценяване на националната идентичност на македонския народ. Придавайки на националната идентичност фолклорен характер, представителят на ЕС се опита да я отчужди от нейния исторически, национален, политически и държавотворен характер, които са предмет на спор и заради които България не позволява на Северна Македония да продължи с евроинтеграционните процеси... „Левица“ категорично отхвърля това обидно отношение към македонския народ“, реагираха от опозиционната партия „Левица“, цитирани от БТА.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Социалните мрежи се изпълниха с различни коментари по темата - от гневни, до сатирични. Университетският професор и бивш депутат Йове Кекеновски реагира с отворено писмо.
„С цялото ми уважение, нека бъдем ясни. Ние, македонците, не измерваме идентичността си с това колко люти чушки слагаме в пинджура, нито с това колко красива е тавата с боб. Идентичността не е фолклорна проява или гастрономическо преживяване. Не искам да вярвам, че изказването Ви е било съзнателно насочено към тривиализиране на македонската идентичност. Вярвам, че намерението ви е било топло. Но именно такъв подход показва ограниченията на европейската перспектива, когато става въпрос за нашия въпрос. В момент, когато в ЕП се внасят поправки, които отричат македонския език като самостоятелен, подобно свеждане на идентичността до кулинарна традиция е конкретен удар върху борбата на един малък народ да запази правото си да съществува със собствено име, език и култура”, написа Кекеновски, цитиран от сайта „Скопие 1” и БТА.
„Имаме очевиден проблем с по същество антиевропейска позиция на оспорване и исторически ревизионизъм. И нито омаловажаването, нито тривиализирането на този факт ни помага. Тук той (проблемът) отново излезе наяве в дебата в ЕП. Нямаме страх, че някой ще ни отнеме идентичността. Нашият проблем е в обуславянето на пътя ни към ЕС с предварителни исторически условия и оспорване на идентичността. Ако приемането на подобен исторически наратив беше условие за (влизане в) ЕС, в него нямаше да има нито една държава. Така че нашата загриженост е, че с такъв процес няма да стигнем до членство, а не че някой ще ни отнеме идентичността. Затова, когато се говори за тези теми, особено когато си гост, е необходима голяма деликатност, дори когато намеренията са най-добри“, казва бившият министър на външните работи Никола Димитров, цитиран от „Дойче веле”.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK