48-годишен мъж си постави амбициозната задача да засади пет милиона дървета през следващите пет години.

Адама Диеме поставя началото на визионерския си проект през 2020 г., когато след няколко години работа в Европа се връща в родния си Сенегал и установява, че мястото, на което е израснал, е загубило зеления си облик. Той останал шокиран – от стотиците гигантски дървета, които познавал, били останали само няколко.

„В някои от селата не можете да намерите нито едно дърво. Режат ги и не мислят да засаждат нови“, разказа Адама Диеме пред Би Би Си.

Цяла Африка е изправена пред обезлесяване. В тази област – обширна част околко река Казаманс, вероятно дърветата са били изсечени за строителни цели като построяване на къщи или за производство на дървени въглища.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by UNUNUKOLAAL (@ununukolaal)

48-годишният африканец, който към момента работи като ръководител на проекти за испанска неправителствена организация в Сенегал, е решен да промени всичко това.

Без да притежава особено големи спестявания, той започва да събира пари и достига сумата от 5000 долара, с която поставя началото на своята инициатива.

Силата на жените

Иска да ангажира общностите в целия регион. Свързва се с жени, за които знае, че ще положат необходимите усилия за масово засаждане на дръвчета.

„Когато влезеш в село без жени, откриваш катастрофа. Но ако отидете на места с женска сила – попадате в рая. Те са работливи и по цял ден влагат своите усилия. Ако искате да ръководите успешен проект, включете жени в него“, казва Диеме.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by UNUNUKOLAAL (@ununukolaal)

Като истински визионер той съчетава няколко ползи при засаждането на дърветата. Освен че природата отново дава закрила, мъжът помага и на жените да се превърнат в дребни фермери и ги учи как да продават продукцията си на местните пазари.

„Първоначално не знаехме как да засадим семената и какво да направим, за да отгледаме културите“, казва Сафи Йету.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by UNUNUKOLAAL (@ununukolaal)

„Сега имаме всякакви видове плодове, които продаваме на пазара и не сме зависими от никого. Имаме сметка в банката, никой не може да ми каже какво да правя с парите си. Това е брилянтно, чувстваме се свободни“, казва още тя.

Проектът на Адама Диеме е известен като Ununukolaal, което на местния език означава „Нашите дървета“.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by UNUNUKOLAAL (@ununukolaal)

Покриване на нуждите на общността

В него до момента са засадени повече от 12 вида дървета. Сред тях са палми, тамаринд, капок, лимонови дървета – сортовете, които покриват нуждите на местните общности.

През последните три години са направени над 142 000 разсада, които са пуснали корени.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by UNUNUKOLAAL (@ununukolaal)

Ако Адама Диеме иска да постигне целта си, то той трябва да направи „ударно“ засаждане на нови дървета. Негов партньор е Йоланда Перенигес, която работи като шивач и има ключова роля за събирането на средствата. Тя създава тениска, която продава основно в чужбина за 15 долара.

Величественият баобаб, който свързва хората в света

Заедно с колежката си Реймонде работят в малка работилница с две шевни машини. Върху плата те поставят лика на величественото дърво баобаб, а всяка продадена тениска дава възможност да се засадят 15 фиданки.

„Страхотно е да знам, че тези тениски отиват по целия свят, в Европа и дори в Канада”, казва Йоланда.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by UNUNUKOLAAL (@ununukolaal)

Баобабите се превръщат и в естествени бариери срещу покачващите се води на реката и спасяват домовете от наводнения. А един ден тези дървета ще дават плодове и ще правят сянка. За местните хора те се превръщат в надежда за живот.