Индия посрещна раждането на четири малки гепарди повече от 70 години, след като животните бяха обявени за официално изчезнали. Индийският министър на околната среда съобщи добрата новина, като я нарече „важно събитие“.
Четирите малки са родени от една от женските, пристигнали от Намибия в резервата за диви животни в националния парк „Куно“, Централна Индия. Служител на парка заяви, че майката Сияя и малките са добре и здрави, пише Би Би.
От десетилетия страната се опитва да възстанови популацията на големите котки. Миналата година бяха докарани осем гепарда от Намибия, а миналия месец – още 12 от Южна Африка.
Министърът на околната среда съобщи новината в Туитър и заяви, че е „възхитен“.
„Поздравявам целия екип на проекта „Гепард“ за неуморните им усилия да върнат гепардите в Индия и за усилията им да поправят една екологична грешка, извършена в миналото“, каза той.
Wonderful news. https://t.co/oPvVBNlhqC
— Narendra Modi (@narendramodi) March 29, 2023
Съобщението за новите малки обаче идва няколко дни, след като един от другите осем намибийски гепарда почина в националния парк „Куно“ поради бъбречна недостатъчност.
Гепардите официално изчезват в Индия през 1952 г., след като години наред броят им е намалявал поради лов, загуба на местообитания и липса на достатъчно плячка.
Азиатският гепард е критично застрашен и сега се среща само в Иран, където се смята, че са останали около 50 екземпляра. Гепардът е включен в Червения списък на застрашените видове на Международния съюз за защита на природата като „уязвим“ в световен мащаб.