Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще изпрати оръжия за Украйна, включително системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, чрез НАТО, предаде БГНЕС.
В интервю за Ен Би Си Нюз Тръмп заяви: „съгласно ново споразумение ще изпратим Пейтриъти до НАТО, а после НАТО ще ги разпредели“, като уточни, че Алиансът ще покрие разходите за оръжията.
Изявлението му дойде, след като украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че е провел „положителен диалог“ с Тръмп относно осигуряването на навременни доставки на оръжия, особено на системи за противовъздушна отбрана.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Зеленски каза, че е поискал 10 системи „Пейтриът“, след като през последната седмица руските дронови и ракетни атаки срещу украински градове значително са се засилили. По време на изказване в Рим в четвъртък той заяви, че Германия е готова да финансира две от системите, а Норвегия – една, докато други европейски партньори също са изразили готовност да помогнат.
След телефонен разговор с руския президент Владимир Путин миналата седмица, Тръмп каза, че е недоволен от липсата на напредък в посока на прекратяване на войната, и се оплака, че „много любезното“ поведение на Путин не е довело до резултат.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK