Подкрепа за ускоряване на процеса за интеграция на Македония в Европейския съюз ще търси вицепремиерът Фатмир Бесими на дипломатическа обиколка в няколко столици на Стария континент.
На срещи в Лондон, Брюксел, Париж, Берлин, Мадрид и Дъблин македонският вицепремиер по европейските въпроси ще търси съдействие за получаване на дата за начало на преговори за членство в ЕС, предаде БТА, позовавайки се на информация на агенция МИА.
Той ще рекламира постиженията на Скопие, като представи резултатите от реформите, които страната прави по пътя си към ЕС, както и „сериозността на усилията” й за пълноправното членство – стратегическа цел на Македония.
„Правителството е посветено на осъществяването на всички необходими реформи,” увери Бесими, без да проявява особен оптимизъм за развитието на евроинтеграцията. „Няма да прогнозирам това дали на срещата на върха на ЕС през юни ще получим дата за начало на преговори за членство в ЕС,” заяви вицепремиерът преди началото на дипломатическата си офанзива.
Все пак, той лично смята, че досега би трябвало да бъде формирана комисия за събитията от 24 декември миналата година, когато депутати от управляващото мнозинство и опозицията се сбиха в парламента заради непримиримите си позиции за проекта на държавния бюджет за 2013 г. Техните симпатизанти пък се замеряха с камъни и бутилки на улиците на Скопие.
Бесими призова политическите лидери да проявят смелост и отговорност, да превъзмогнат тяснопартийните интереси и да се формира комисията за сблъсъците във и извън парламента на 24 декември в интерес на гражданите и като още един аргумент преди предстоящата среща на върха на ЕС.
Въпреки че отбеляза, че с всеки изминал ден Македония се приближава все по-близо до решение за името: „Много по-близо сме, отколкото през 1995 г.,” отбеляза вицепремиерът.
Уреждането на спора за името с Гърция е основна стъпка по пътя към еврочленството на Македония, но ответната страна изглежда непримирима.
В същото време препятствие пред Македония по пътя й към ЕС постави и България, която през есента на 2012 г. постави условие за подписване на договор за добросъседство между София и Скопие и прекратяване на антибългарската реторика на високо държавно ниво от страна на Македония.