Сирия подписа споразумение с ООН за мисията на международните наблюдатели в страната. До него се стигна след като Бан Ки Мун разкритикува Дамаск, че не спазва плана за примирие, сочен като последна възможност преди външна военна намеса в страната.

Генералният секретар на световната организация обвини режима в Дамаск, че не е изтеглил своите войски и тежки оръжия от населените места. Освен това, според Бан Ки Мун, няма пълно прекратяване на огъня, въпреки че минаха 7 дни от началото на примирието. Той настоя за отправяне на ясно послание към Сирия.

Думите му подействаха почти мигновено и след няколко часа Дамаск сключи споразумение с ООН по отношение на мисията на международните наблюдатели в страната. От срещата на НАТО в Брюксел, Русия отново защити Сирия.

„В момента има твърде много хора от другата страна на барикадата. Те се опитват да дискредитират мисията на наблюдателите, да погребат плана на Кофи Анан и да се върнат към предишните си идеи за буферни зони, коридори за сигурност и чуждестранна военна намеса”, каза външният министър Сергей Лавров.

"Приятелите на Сирия"

Овладяването на кризата в Сирия е тема на среща в Париж, където се събираха 14 външни министри. Сред тях са топдипломатите на Съединените щати, Германия и Франция. Участниците заявиха, че подкрепеният от ООН мирен план е последната надежда за решаване на кризата.

"Всеки следващ ден означава нови десетки убити сирийски цивилни. Време е за действия. Макар и крехка, мисията на Кофи Анан е последна надежда", се казва в декларацията.

На срещата се реши "Приятелите на Сирия", сред които са Франция, САЩ, Саудитска Арабия и Катар, да направят всичко възможно за успеха на плана на Кофи Анан.

"Ако това не стане, Съветът за сигурност и международната общност ще трябва да обмислят други варианти", се казва в документа.

Участниците в срещата поискаха наблюдателите в Сирия да получат всички необходими средства за мисията си, включително модерна апаратура за ефикасно наблюдение. 14-те страни в срещата изразиха безпокойство от влошаващата се хуманитарна ситуация в Сирия и въздействието й над съседни страни и се ангажираха да осигурят хуманитарна помощ от всякакъв вид.

Френският външен министър Ален Жупе заяви, че сирийската опозиция е изпълнила ангажиментите си по прекратяването на огъня за разлика от режима в Дамаск и предупреди, че провал на плана на Анан би довел до гражданска война, която може да прерасне в регионална.

Турция обмисля консултации с НАТО 

Анкара обмисля да се позове на Договора за взаимна защита на Алианса относно „възмутителния” сирийски обстрел по границата си, заяви държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън. Турция може да се позове на Член 4 от договора, според който страните-членки трябва да се консултират помежду си, когато, по мнението на която и да е, териториалният интегритет, политическата независимост или сигурността й е застрашена.

Той е по-малко силен от Член 5 от Договора, съгласно който страните-членки може да се позоват на правото на „индивидуална или колективна самоотбрана”, но това би било стъпка към колективен отговор на предполагаемата сирийска агресия.

Сирийската опозиция иска военна интервенция

Лидерът на военния съвет на Свободната сирийска армия генерал Мустафа Ахмед ал Шейх поиска военен съюз да се намеси в Сирия без одобрение на ООН.

Междувременно стана ясно, че най-малко един цивилен бил убит, а петима ранени при обстрел на град Ал Харак, в южната сирийска провинция Дераа, от страна на правителствените сили, малко след екип от наблюдатели е напуснал района, предаде ДПА.

Базираният в Лондон Сирийски център за наблюдение на човешките права съобщи, че още седем цивилни са загинали при стрелба на войските на режима в източния град Дейр аз Зур и централната провинция Хомс.