Сирийската опозиция изготви програма за преходния период след падането на режима на президента Башар Асад, която предвижда национално помирение и въздаване на правосъдие на всички жертви, предаде АФП.

Планът за действие ще бъде представен в сряда в Истанбул в присъствието на ръководителя на опозицията Ахмад Джарба, въпреки че не е официално приет от опозиционната Национална коалиция.

Националното помирение ще бъде изведено до добър край чрез продължителен съдебен процес, който трябва да въздаде правосъдие на всички жертви в Сирия, заяви в комюнике коалицията.

В препоръките, изработени от 300-членна организация от правозащитници, университетски преподаватели, съдии, адвокати и опозиционни водачи, се посочва, че „службите за сигурност би трябвало да бъдат преструктурирани, а корумпираните ръководители - отстранени".

Тази тема е особено чувствителна в страна, където службите за сигурност са вездесъщи и всемогъщи от половин век, отбелязва АФП.

„Всички въоръжени групи ще бъдат разоръжени, а техните членове - демобилизирани и реинтегрирани в сирийското общество,” посочва организацията „Сирийска експертна кантора".

Програмата предвижда също нова, „хибридна" политически система - едновременно парламентарна и президентска, базирана на конституцията от 1950 г. - първата демократична конституция, след като страната получава независимост, в която законодателната власт има превес над изпълнителната. Основният закон претърпява множество промени при военните преврати и най-вече след като през 1963 г. на власт идва партията на сегашния президент „Баас”.

Проектът на опозицията предвижда да се избере учредително събрание, което да предложи реформа в конституцията. Планът за действие обаче няма да удовлетвори джихадистите, които играят решаваща роля в боевете срещу режима. Водачът на съюзническата на „Ал Кайда” организация „Джебхат ан Нусра" (Фронт на победата), на 22 юли отново призова за създаване на ислямска държава в Сирия.

„Като мюсюлмани ние не вярваме нито в политическите партии, нито в парламентарните избори, вярваме в ислямско управление, основано на шурата (събрание на мюсюлмански съдии) и правосъдието,” заяви шейх Абу Мохамед ал Джулани.

Средството за прилагане на шериата (ислямския закон) е джихадът (свещена война). Шериатът освобождава хората от законите, създадени от човека, добави той в аудиозапис, разпространен в ислямистки сайтове.