Крейг Мъри, бивш британски посланик в Узбекистан, беше подложен на критики, след като постави под въпрос „поведението” на една от двете жени, стоящи зад обвиненията в сексуално насилие в Швеция срещу Джулиан Асандж. По врем на интервю за Би Би Си Мъри също така на два пъти каза името на жената, аргументирайки се, че подробностите около нея вече са публично достояние в интернет.

Шведската прокуратура обаче, поискала екстрадирането на Асандж, порица бившия дипломат и предупреди повече да не се съобщават имената на двете предполагаеми жертви. Властите поясняват пред “Дейли Телеграф”,че макар да нямат никакви правни средства да попречат на идентифицирането на жените, съобщаването на имената на жертви „замесени в криминално разследване, може да причини проблеми” по случая.

Междувременно дойде официално потвърждение, че е малко вероятно основателят на „Уикилийкс" Джулиан Асандж да бъде екстрадиран от Швеция в САЩ, ако има опасност да бъде осъден на смърт или изправен пред военен съд. Това заяви австралийският външен министър.

Министър Боб Кар допълни, че Австралия не може да се замесва във случай извън юрисдикцията й, но Стокхолм е показал, че бившият хакер е малко вероятно да бъде изпратен в САЩ.

Преди дни Еквадор предостави политическо убежище на Асандж, който от два месеца е в посолството на южноамериканската държава в Лондон. Той се укрива там, за да не бъде екстрадиран в Швеция.

41-а годишният мъж се опасява, че Стокхолм ще го предаде на САЩ, където може да бъде осъден на доживотен затвор или дори на смърт, ако бъде признат за виновен за разгласяването на тайни дипломатически документи.