Швейцария променя своята стратегия за отбрана и вече няма да минира дългосрочно мостове, тунели и автомагистрали. Това обяви в неделя швейцарската национална телевизионна и радиокомпания Ер Те Ес, като се позова на източници от въоръжените сили на страната, предаде ТАСС.
Според съобщението, в края на 2014 г. е приключила изцяло дейността по извличане на експлозивите, поставени през 70-те в разгара на Студената война. Предвижданото взривяване на инфраструктурни обекти в Алпите е имало за цел да осуети напредването на противникови сили в случай на въоръжен конфликт.
Мини са поставяни и през Първата и Втората световни войни, в които неутрална Швейцария не е участвала, но е била готова да се отбранява при нахлуване в територията й. След Втората световна война няколкостотин обекта са останали минирани.
Швейцарската стратегия, предвиждаща трайно миниране на обекти, „вече е остаряла”, посочва на сайта си федералният департамент на отбраната, гражданската защита и спорта.
През 1991 г. започва обезвреждане на поставените мини поради настъпилите промени в сферата на международната сигурност и с оглед пестене на средства. Освен това става възможно „да се постига същият резултат чрез мобилни средства”. Разминирането обаче приключва едва след 23 години поради трудностите и ограничения брой специалисти в швейцарската армия.
Минирани бяха по-специално тунелите Сен Готар, Симплон и Льочберг, заяви пред вестник „Базлер цайтунг" Герхард Вис, бивш началник на управлението, поддържащо отбранителните обекти на швейцарската армия.
През 2001 г. в Сенготарския тунел избухна пожар - 11 души изгоряха или се задушиха в пушека. Огнището на пожара бе недалеч от мястото, където имаше заложени експлозиви. Бяха взети обаче всички необходими мерки за сигурност и мините не избухнаха.