Швейцария, която преди седмица гласува на референдум „за” ограничаване на имиграцията, няма да подпише споразумение, проправящо пътя към пазара й на труда на хърватите, съобщи швейцарският федерален департамент по правосъдието, цитиран от АФП. Министърът на правосъдието Симонета Сомаруга се е обадила на хърватският министър на външните работи Весна Пушич, за да я информира за това решение.
Сомаруга е информирала и Брюксел, че ще трябва да се ревизира споразумението. Министърката е посочила, че обмисля решение, за да не се почувстват хърватите дискриминирани, отбелязва БТА. Хърватия, която влезе в ЕС миналия юли, успя месец по-късно да договори споразумение със Швейцария, което да гарантира за 10 години свободен достъп на хърватите до швейцарския пазар на труда.
Но референдумът от 9 февруари създаде нова ситуация и това води до промяна на мнението на Швейцария относно договора. ЕС е възмутен от резултата от референдума, на който 50,3% от избирателите се обявиха за ограничаване на имиграцията, което де факто постави под въпрос споразумението, позволяващо на гражданите на ЕС да получат свободен достъп до швейцарския пазар.
Референдумът дава на правителството на Швейцария до три години, за да предоговри договорите с ЕС. Берн посочи, че ще представи план за приложение на решението на народа относно имиграцията преди юли и че ще подготви и проект на закон до края на годината.
Посланикът на ЕС в Берн Ричард Джоунс заплаши в началото на седмицата Швейцария, че съюзът ще замрази споразуменията си с нея в областта на образованието и науката, ако Швейцария постави под въпрос сключването на споразумението с Хърватия.