Швейцарското правителство реши да не дава социални помощ на граждани на страни от ЕС, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, които се установяват в страната, за да търсят работа. На помощи няма да имат право и членовете на техните семейства. Това обявиха федералните власти в рамките на борбата им срещу злоупотребите със социалната система.

В същото време след пет прекарани години в Швейцария тези граждани няма да получават разрешение за постоянно местожителство, ако са били без работа през предходните 12 месеца. Това правило се прилага дори, ако съществува споразумение за установяване с държавата по произход, допълни Федералната агенция по миграциите в комюнике.

Швейцарските власти решили да вземат тези мерки поради "липсата на яснота в последно време относно предоставянето на социална помощ и право на пребиваване, особено на хората, влизащи в Швейцария с цел да търсят работа, или на тези, които се оказват без работа при пребиваването си в страната".

През 2012 г. над 250 000 души, от които близо една трета под 18 години, са получавали социално-икономическа помощ в Швейцария. Това е повишение с 6% на годишна основа, сочат данните от средата на декември на Федералната статистическа служба.

Докато 2,2% от швейцарците прибягват до социални помощи, европейските граждани, които правят същото са 3,1%. Към края на ноември 2013 г. в Швейцария са живеели 1,88 милиона чужденци, от които 1,25 милиона души от 27-те държави членки на ЕС или АЕЛЕ (държавите членки на ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн и Норвегия).