Антиимигрантската партия в Швеция – Шведски демократи, яхна вълната от недоволство срещу безредиците, които обхванаха предградията на столицата Стокхолм през миналата седмица.
Допитванията до общественото мнение през ноември поставяха партията на трето място сред
най-популярните политически сили в Швеция, но сега размириците й осигуриха неочаквана медийна трибуна, предаде БТА.
Местните не са съпричастни с имигрантите, които стоят в основата на бунтовете – те посочват, че в скандинавската държава чуждестранните граждани имат достъп до услугите, от които имат нужда - библиотека, приемен център за младите, социални помощи. Според тях хората имигрантите нямат основания да се оплакват, а полицията и правителството не са проявили достатъчно строгост срещу палежите на автомобили и нападенията срещу полицаи.
За антиимигратската партия Шведски демократи това недоволство спрямо младите метежници, които в повечето случаи бяха с имигрантски произход, е добре дошло.
„Случващото се в нашите предградия е пряк резултат от безотговорната имиграционна политика и проблемът няма да се разреши с повече финансови средства,” повтаря от една седмица лидерът на Шведски демократи Джими Окесон.
Мнението му до такава степен натежа, че този петък в парламента ще се обсъждат последиците от бунта в предградията.
Няколко месеца след забележителното си изкачване в резултатите от обществените допитвания през ноември, Шведски демократи, чийто имидж беше опетнен от няколко расистки скандала, свързани с нейни членове, започнаха да губят скорост.
„Те имаха нужда от някакъв повод, от който да се възползват, за да се завърнат в медийното пространство, защото знаят много добре как да отправят послания. И размириците им предоставиха този повод,” смята политологът от университета в Малмьо Андерс Хелстрьом.
Електоратът на Шведски демократи, който позволи на партията да влезе за първи път в парламента през 2010 г., е предимно от селата, отдалечен от събитията, случили се в предградията на шведската столица.
„Хората не са станали по-малко толерантни, но те гледат телевизия и си казват, че ограничаването или намаляването на имиграцията ще бъде най-доброто средство за разрешаване на проблема,” казва Хелстрьом.
Според Паулина де лос Рейес, преподавател в университета в Стокхолм, други шведски политически партии улесняват, без да искат, задачата на крайната десница.
„Дясноцентристкото правителство и социалдемократите отхвърлят идеята, че северният модел е отговорен за тези размирици, и обясняват с половин уста, че проблемът е етнически и че шведите не биха действали по този начин. Шведските демократи могат само да сърфират върху гребена на тази вълна, за да твърдят, че великодушната имиграционна политика и многокултурното общество не е заработило,” казва Де Лос Рейес.
Малко повече от година преди следващите парламентарни избори в Швеция размириците следователно рискуват да променят политическия пейзаж в страната. „Общо взето могат да се откроят партии, които да намразят Шведските демократи, и партии, които да ги подкрепят, тях и техните предложения,” смята Хелстрьом. „Дебатът ще бъде много поляризиран, далеч от консенсуса, с който сме свикнали," единодушни са политолозите в Швеция.