Американските сенатори са постигнали споразумение за изход от кризата с тавана на дълга само часове преди крайния срок за вдигането му, съобщиха републикански представители, цитирани от Франс прес.
Сенаторите от Консервативната партия се събраха, за да одобрят условията в споразумението, договорено от техния лидер Мич Макконъл и ръководителя на мнозинството на демократите в Сената Хари Рийд, уточниха представителите. „Надявам се, че сме близо до края на това изпитание, такава блокада не трябва да се случва никога повече, заяви сенатор Сюзън Колинс, представител на умерените републиканци. Детайлите по постигнатото споразумение все още не са известни.
Не се знае и коя от двете камари ще гласува първа, за да може текстът да бъде одобрен от Конгреса като цяло, преди да бъде изпратен за подпис при президента Барак Обама.
Освен проблема с тавана на дълга, американските политици трябва да се споразумеят и за бюджет за следващата, всъщност сегашната вече фискална година, която започна на 1 октомври и вече повече от две седмици държавната администрация е частично парализирана.
Белият дом и демократите пък искат тези два въпроса да се разглеждат поотделно. Но Републиканците се инатят и искат да ги свържат, за да извият ръцете на президента за неприемливата за тях здравна реформа. И така - резултатът засега е патов, а големите финансовите институции по света вече се готвят за сътресения.
Късно снощи президентът Барак Обама се срещна с ключови конгресмени демократи в камарата на представителите. За разлика от Сената, в долната камара демократите са малцинство и не могат да блокират предложенията на републиканците.
„Имахме честа да обсъдим с президента задаващия се краен срок. Ние продължаваме да сме оптимисти, че може да се намери начин за вдигане на тавана на дълга”, обясни Нанси Пелоси, лидер на демократите в Камарата на представителите.
През последните дни усилено се говори, че ще бъде постигнат компромис, който предвижда удължаване на тавана на дълга до 7 февруари и временен бюджет до 15 януари. Но липсата на споразумение вече изнервя финансовите пазари и рейтинговата агенция Фич предупреди, че може да понижи рейтинга от AAA на Съединените щати, ако утре правителството изпадне в неплатежоспособност.
„Никой не може да бъде напълно сигурен какви ще бъдат последствията, но най-общото мнение е, че те ще са сериозни и със сигурност ще засегнат световната система за разплащания. Научавам, че централните банки и правителствата вече правят планове за извънредни разходи в случай на технически дефолт", обясни Майк Инграмс, финансов анализатор в Лондон.
Първото последствие за Съединените щати неизбежно ще бъде намаляване на рейтинга на кредитното доверие на правителството. Агенциите Фич и Мудис го оценяват на максималните три пъти А, докато Стандард енд Пуурс го намали на два пъти А минус, през август 2011-а- за първи път в американската история, заради тогавашното повишаване на тавана на дълга.