Регионалният парламент на Шотландия гласува да разреши на първия министър Никола Стърджън да поиска от Лондон организиране на нов референдум за независимост, усложнявайки допълнително политическата обстановка във Великобритания точно преди очакваното начало на преговори за условията на брекзита, предаде Ройтерс. Разрешението на парламента беше дадено с 69 срещу 59 гласа.
Миналата година Великобритания гласува за напускане на Европейския съюз, което доведе до обтягане на отношенията между четирите района, съставляващи Обединеното кралство, защото Англия и Уелс гласуваха за Брекзит, а Шотландия и Северна Ирландия - против, припомня Ройтерс.
Решението на парламента в Единбург за организиране на референдум в края на 2018 г. или в началото на 2019 г. беше взето ден преди британския премиер Тереза Мей да задейства официално чл. 50 от Лисабонския договор, първата официална стъпка към брекзит.
Веднага след гласуването в шотландския парламент правителството на Великобритания заяви, че няма да води преговори с правителството на Шотландия по предложението му за втори референдум за независимост в края на 2018 или началото на 2019 г., предаде Ройтерс цитирана от БТА.
"Ще бъде несправедливо да бъде поискано от народа на Шотландия да вземе важно решение без необходимата информация за бъдещите ни отношения с Европа или какво ще представлява независима Шотландия", заявиха от кабинета.
Мей бе заявила по-рано, че "сега не е моментът" за нов референдум в Шотландия и подчерта, че вниманието й е насочено към постигане на добро споразумение за Брекзит, което ще е приемливо за всяка част на Великобритания.
"Шотландия, както и останалата част от Великобритания, е на кръстопът", заяви Стърджън пред парламента в Единбург в началото на днешните дебати. "Когато член 50 от Лисабонския договор бъде задействан утре, промяната става неизбежна за нашата страна. Това ще се отрази на търговията, инвестициите и жизнения стандарт, както и на самата същност на обществото, в което живеем", посочи тя.
На референдума за независимост през 2014 г. Шотландия гласува с 55 на сто срещу 45 на сто да остане част от Великобритания. Стърджън твърди, че обстоятелствата са се променили след референдума за брекзит и шотландците не трябва да бъдат извеждани от ЕС против волята си. Тя предложи новият референдум да се състои между есента на 2018 г. и пролетта на 2019 г., след като стане по-ясно какви ще са условията на брекзита, но преди той да влезе в сила.
"Когато се изясни естеството на промяната, която брекзитът прави неизбежна, тази промяна не трябва да ни бъде налагана", заяви шотландският първи министър пред парламента. "Народът на Шотландия трябва да има право да избере между брекзит, потенциално много тежък брекзит, или да стане независима държава, която може да определя собствения си курс", категорична беше тя.
Стърджън вече е заявявала, че би било антидемократично Лондон да застане на пътя на избраното правителство на Шотландия, ако то иска да организира референдум. Днес тя заяви, че ако Лондон се опита да попречи на плана й, ще се върне пред шотландския парламент след великденската отпуска, за да каже как ще се справи със ситуацията.
Първоначално беше планирано гласуването в шотландския парламент да се произведе на 22 март, но то беше отложено поради нападението до британския парламент в Лондон, взело четири жертви, припомня Ройтерс.