Шимпанзетата умеят да наблюдават как техните събратя използват определени оръдия на труда и да променят собствените си стратегии, ако стратегията на конкурента се окаже по-ефективна. Това сочат резултатите от проучване на група японски учени от университета в Киото, публикувано в специализираното издание за научни публикации PLoS One, цитирано от РИА "Новости".

В научните среди отдавна битува убеждението, че определени животински видове са способни да произвеждат оръдия на труда и да ги използват за решаването на интелектуални предизвикателства. Към тези видове се числят джуджето и обикновеното шимпанзе, както интелектуалният „лидер” на птичия свят – новозеландският гарван.

Професорът по антропология Шиния Ямамато и неговите колеги са наблюдавали как различни шимпанзета използват пластмасова сламка, за да изпият чаша сок, оставена до клетката им.

Учените отчитат, че първоначално приматите използвали две стратегии – част от шимпанзетата използвали сламката, за да потапят в чашата и след това да я облизват, докато другите маймуни се научили директно да изпиват течността през сламката.

Когато изследователите решели да проверят как ще се държат приматите в присъствието на конкурент с друг метод на извличане на сока , се оказало че маймуните наблюдават как съседът им изпива по-бързо сока и се адаптират към неговото решение.

Продължителността на опита доказала, че абсолютно всички шимпанзета „прихванали” навиците на своите съседи по клетка и започнали да пият сока със сламка.

„Постепенната културна еволюция е възможна не само сред хората, но и сред някои други видове”, изтъква ръководителят на проучването професор Ямамато като основно доказателство от проведения от неговия екип експеримент.