Въпреки кампанията за защита на общественото здраве водещата причина за смърт, която може да бъде избегната на света остава тютюнопушенето, което убива близо 6 млн. души всяка година в страни с предимно ниски и следни доходи.

Според доклад на Световната здравна организация (СЗО), цитиран от АФП, ако тази тенденция се запази, то броят на смъртните случаи, причинени от тютюн, до 2030 г. ще се равнява на 8 млн. души годишно.

Документът подчертава, че близо 80 % от прогнозираните смъртни случаи, заради цигари за 2030 г. ще възникнат в страни със среден и нисък доход на глава от населението.

Сред починалите през последната година, пет милиона души са били пушачи или отказали такива, докато над 600 000 души са загинали в резултат на т. нар. „вторичен пушек”.

Според официалната статистика над 100 млн. души са починали в резултат на тютюнопушене през цялата продължителност на ХХ век.

СЗО посочва, че ако тази тенденция се запази, в края на века те ще надхвърлят 1 млрд. души.

Докладът на световната организация подчертава още, че близо 2,3 млрд. души в 92 страни, са обект на ограничения за пушене, което е пет пъти повече отпреди 5 години.