България и Румъния ще са в Шенген по въздух и вода от март 2024 година. Решението на Съвета на ЕС беше обявено късно снощи.

Ще запомним това испанско ротационно председателство. То изглеждаше като последна възможност за нас за доста време напред да направим решаващата крачка – по въздух и вода, но в Шенген. Не е тайна, че следващите ротационни председатели Белгия от утре, а после Унгария, нямаше да имат като приоритет влизането ни в Шенген. Решението за премахването на контрола по суша ще бъде взето по-късно.

Ето и първите реакции снощи на европейските лидери:

„Днес България и Румъния трябва да се гордеят. Решението за премахване на вътрешните гранични проверки по въздух и море е голяма стъпка напред за тях и за Шенгенското пространство“, коментира Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.

„Дългоочаквана стъпка за румънските и българските граждани да се радват на по-голяма свобода на движение с перспективата за сухопътния транспорт“, посочи Шарл Мишел, председател на Европейския съвет.

От Брюксел нито един официален източник не потвърждава дали ще трябва да убеждаваме всички страни за падането на сухопътния контрол. А това е важно, защото в някои от тях предстоят вътрешнополитически промени, които могат да се окажат по-неблагосклонни към нас в бъдеще. 

Кои са държавите членки на Шенгенското пространство, за които отпада контролът по вътрешните въздушни и морски граници от март?

Това са 23 от 27-те държави членки на Европейския съюз плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.

Днес Шенгенското пространство обхваща над 4 милиона квадратни километра с население от почти 420 милиона души.

Какво на практика ще се промени при пътуванията със самолет и по вода - Падат проверките и опашките за нас вътре в Шенген.

Какви бяха реакциите на новината в Румъния?

Румънският премиер Марчел Чолаку заяви, че след 13 години на провали и унижения, сега процесът е необратим. Румънският президент Клаус Йоханис заяви, че тази стъпка е в полза на румънските граждани, която укрепва позицията на Румъния сред страните членки.

Извън политическите изявления, хората в Румъния чакат с нетърпение да бъде завършено пълноправното членство, което означава да има дата за премахване на проверките и по вътрешните сухопътни граници.

Реакциите събра репортерът на ПРО ТВ - Лаура Кулица.