Главният изпълнителен директор на „Майкрософт” (Microsoft) Сатя Надела предизвика скандал, като заяви, че жените не трябва да искат увеличение на заплатата, а трябва просто да се доверят на системата за доброто си заплащане. След лавина от критики, той се извини, признавайки, че не е бил прав.
Надела беше подложен на жестока критика в Twitter и в публикации в блогове заради коментарите си, направени на събитие в четвъртък, посветено на жените в компютърната сфера.
Технологичните компании наемат повече мъже, отколкото жени. Не само в технологичния сектор на жените се плаща по-малко, отколкото на мъжете.
Надела беше помолен да посъветва жените, на които не им е удобно да поискат повишение на заплатите. Неговият отговор гласеше: „Въпросът не е в искането на повишение на заплатата, а в това да се знае и да се има доверие, че системата всъщност ще ти даде правилното увеличение, докато се движиш напред”.
По думите му да не искаш повишение на заплата е „добра карма”, която ще помогне на ръководителя да разбере, че може да се има доверие на служителя и може да има по-големи отговорности. Коментарите му предизвикаха бурни реакции в интернет, което накара „Майкрософт” да публикува съобщение от негово име на уеб страницата си.
В него Надела посочва, че е отговорил „напълно погрешно” на въпроса и е на мнение, че жените и мъжете трябва да получават еднакво заплащане за еднаква работа. На събитието той беше интервюиран от Мария Клоу, президент на „Харви мъд колидж” (Harvey Mudd College) и директор в „Майкрософт”.
Тя му заяви, че не е съгласна с него по този въпрос, което бе прието с одобрение от публиката. Тя предложи жените да си „напишат домашното” по информация за заплатите и първо да се упражняват в искане на повишение с хора, на които имат доверие.
„Съветът на Мария беше правилен. Ако мислите, че заслужавате увеличение на заплатата, трябва просто да го поискате”, се посочва в публикуваното извинение на Сатя Надела.
Неговото изявление на конференцията обаче подчертава защо мнозина възприемат технологичните компании като работни места, на които е трудно да си пробиваш път и дори е враждебно за жени и малцинства, коментират световните агенции. Технологичните компании, особено инженерните позиции, са заети предимно от мъже - бели и азиатци.