Накъде ще се запъти еврозоната? Ще бъде ли спасено еврото? Ще станем ли свидетели на ефекта на доминото? Висши европейски представители обмислят нови мерки за спасяването на валутния съюз.
Президентът на ЕС Херман ван Ромпой, председателят на Еврокомисията Жозе Барозу, председателят на еврогрупата Жан Клод Юнкер и шефът на Европейската централна банка Марио Драги работели над "таен" план за Европа, писа в неделя вестник „Билд”. Само дето планът на висшите представители на ЕС не е чак толкова таен.
На срещата на върха на 23 май четиримата бяха натоварени със задачата да направят предложения за дълготрайно овладяване на кризата. Предложенията трябва да бъдат представени на редовната среща на върха в края на юни. Междувременно кризата се изостря все повече. И главният проблем не се състои във въпроса дали Гърция трябва да остане в еврозоната, а в това дали Испания е в състояние да спаси силно задлъжнелите си банки. Някои от предложенията можеха да бъдат чути още в края на седмицата. Визирайки Испания, председателят на ЕК Барозу подхвърли идеята за "банков съюз с единен надзорен съвет и общи депозитни гаранции".
Барозу не обясни какво точно има предвид. В понеделник нещата придобиха повече яснота. След разговори с френския финансов министър Московиси, еврокомисарят по валутните въпроси Оли Рен заяви, че било "важно да се помисли за директно банково рекапитализиране". В прав текст това означава европейският спасителен чадър и постоянният европейски спасителен фонд да поемат под крилото си закъсалите банки, примерно - испанските.
Досега само държавите имаха право да получават помощи. И ако зависеше от федералното правителство, статуквото би трябвало да се запази. В Берлин се опасяват, че Германия ще трябва да гарантира за испанските банки, без да има възможност да ги контролира. Думите на Московиси също обезпокоиха правителството в Берлин. "Франция е за банков съюз", заяви френският министър пред Оли Рен и изрази надеждата, че това "ще влезе в програмата на срещата на върха, като една от бъдещите възможности".
В понеделник, по време на срещата си с Барозу, канцлерът Меркел даде сигнал за известна отстъпчивост. Тя била готова да разговаря за това "доколко е възможно банките да бъдат поставени под специфичен европейски надзор". Ангела Меркел обаче не спомена нито веднъж думата "банков съюз". Очевидно тя споделя мнението на мнозина, че във валутния съюз трябва да настъпят промени. Според нея и роденият с мъки фискален пакт не е "достатъчна стъпка". По този начин Меркел реагира на едно изявление на Марио Драги пред икономическата и валутна комисия на Европейския парламент.
Миналата седмица Драги заяви пред ЕП, че "евроконфигурацията, която десет години минаваше за дългосрочна, ще се окаже несъстоятелна, ако не бъдат предприети по-нататъшни стъпки". Председателят на ЕЦБ поясни и какво има предвид с "по-нататъшни стъпки". "Следващата стъпка на нашите водещи политици е да кажат ясно каква визия имат за следващите години. И колкото по-бързо, толкова по-добре!" Марио Драги даде ясно да се разбере, че ЕЦБ няма да наруши правилата си и няма да изземе функциите на политиците.
Изглежда, че сред висшите представители на ЕС цари единомислие, че с все нови и малки мерки еврозоната не може да бъде спасена. Но по въпроса как ще се стигне до спасението има разнородни мнения. Едните искат бърза, обхватна и по възможност безусловна помощ. Другите се опасяват, че ще носят големия товар на гърба си, като Германия например. Германците искат на всяка цена спазването на финансова дисциплина.
Преди известно време Марио Драги каза, че закъсалите страни му приличали на плувец, който се опитвал да преплува буйна река, но поради мъглата дори не виждал отсрещния бряг. Шефът на ЕЦБ очаквал от правителствата "поне да разбулят мъглата". Срещата на върха в края на месеца трябва бъде и първото упражнение в тази насока.
Засега само президентът на ЕС Херман ван Ромпой гледа оптимистично напред. По време на срещата на върха ЕС-Русия в Санкт Петербург един журналист го запита какво ще стане, ако Европа се провали. "Аз никога не отговарям на хипотетични въпроси, защото ние няма да се провалим. Накрая ще имаме повече Европа и стъпка по стъпка ще преодолеем кризата", отсече Херман ван Ромпой.