Южнокорейските военни съобщиха, че около 10 севернокорейски войници са пресекли за кратко силно укрепената граница, която разделя полуострова. Това е накарало войниците от Юга да произведат предупредителни изстрели, пише БГНЕС.
Войниците са били забелязани около 10 часа българско време в демилитаризираната зона между двете страни, части от която са силно минирани и обрасли.
"Нашите военни произведоха предупредителни изстрели, а севернокорейските войници се придвижиха на север“, заявиха от Обединения комитет на началник-щабовете на Сеул.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Нашите военни следят отблизо движението на севернокорейските войници и предприемат необходимите мерки“, добавиха военните от Сеул.
Някои от войниците, които са преминали границата, са били въоръжени и са носели бронежилетки.
Миналата година севернокорейските войски извършиха серия от малки нахлувания по границата, за които Сеул тогава заяви, че вероятно са били случайни.
На 7 април южнокорейските военни сигнализираха за необичайна активност на севернокорейските войници.
Това се случи няколко дни след като съдът в Сеул отстрани от длъжност президента Юн Сук Йол, което наложи свикването на предсрочни избори на 3 юни.
Отношенията между Пхенян и Сеул са на едно от най-ниските си нива от години и Пхенян и преди е извършвал ракетни изстрелвания или други провокации по време на ключови събития в Южна Корея.
Напрежението в демилитаризираната зона
Подобни случаи на Корейския полуостров едва ли са нови. Двете страни никога не са подписвали мирен договор след войната си през 50-те години, така че технически остават във война.
Примирието между Пхенян и Сеул е в сила, но периодично се стига до напрежение.
Един от примерите е опитът на командоси, натоварени с мисия от Северна Корея да убият президента Парк Чунг-Хи. Те са спрени в района на президентската резиденция на Южна Корея през януари 1968 година.
Шест години по-късно има още един опит за убийство на президента Пак Чунг-Хи от севернокорейски командос в Сеул. Първата дама Чунг-Хи е убита.
През 2024 година двете страни влязоха във „война с балони“. Пекин пускаше балони с боклук към Южна Корея, а Сеул – с антиправителствени призиви, материали, критикуващи диктатора Ким Чен Ун и флашки с кей-поп песни.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK