Северна Македония ще промени състава на съвместната историческа комисия. Тя беше създадена в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България, подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г.

Новият премиер в югозападната ни съседка Християн Мицкоски не е доволен от досегашните членове на съвместната комисия по историческите въпроси с България. Ето защо той обявяви, че ще направи промени.

„Нормално е новото правителство да направи кадрови смени. Не виждам нищо страшно тук. Аз лично смятам, че настоящата комисия абсолютно не оправда очакванията ни и не беше защитник на националните ни интереси на македонския народ“, каза премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски.

Председателят на комисията - историкът Драги Георгиев, каза, че не би коментирал политическото и лично отношение на премиера.

Той уточни, че договорите им изтичат на 15 септември и не знаят дали ще бъдат продължени, а на 18 септември в Скопие предстои ново заседание на Комисията по историческите въпроси, съвместно с българските историци.

През последните дни българският посланик в Скопие - Ангел Ангелов, се срещна с премиера и министъра на външните работи. Той каза, че новото правителство в България ще бъде готово за диалог, но не и за нови преговори.

„Надяваме се след това да имаме правителство, с което да можем да влезем в интензивен диалог. Разбира се, не на преговори, защото не може да има преговори за това, което вече е договорено. Това, което е договорено, трябва да се спазва и изпълнява. Но няма да сменяме географията. Оставаме съседи и трябва да имаме интензивна комуникация, включително и с историческата комисия”, каза Ангел Ангелов, посланик на България в Северна Македония.