Пакистанският върховен съд свали от власт и махна от парламента премиера Юсуф Раза Гилани два месеца след като го осъди за неуважение към съда, съобщава ВВС.
През април Гилани бе символично осъден за това, че отказа да се обърне към швейцарските власти и да поиска от тях възобновяване на делото по обвинение в корупция срещу президента Асиф Али Зардари. Премиерът обаче отказа да обжалва решението от април, страхувайки се да не се стигне до по-неблагоприятен изход, припомнят наблюдатели.
Случаят е продължение на голяма вражда между пакистанското правителство и съдебната власт. Все още не е ясно дали премахването на Гилани означава падане на цялото правителство.
Лидери на Пакистанската народна партия са организирали спешна среща с Гилани и президента Зардари. Партията има необходимото мнозинство в парламента, за да избере наследник на досегашния премиер.
По време на съдебното изслушване министърът на правосъдието Ирфан Кадир обвини съда, че „се държи незаконно”. Той допълни, че премиерът не е отговорен пред съда във връзка с професионалните си задължения и съдиите са нарушили конституцията с решенията си.
Решението на Върховния съд по отношение на делото за корупция се смята за опит за намеса в държавната политика. Много хора вярват, че съдебната власт има подкрепата на армията, коментират анализатори.
Обвиненията срещу президента Зардари датират от 1990 г., когато покойната му съпруга Беназир Бхуто бе премиер. Те бяха обвинени в използване на сметки в швейцарски банки за пране на пари от подкупи. Президентът твърди, че обвиненията срещу него са политически мотивирани.