Обединеното кралство ще е първата държава, която ще напусне Европейския съюз. Това официално ще се случи в полунощ на 31-ви януари срещу 1-ви февруари,  брюкселско време. 

От 751 депутати в Европарламента, 73 са представители на Великобритания.

След като те напуснат институциите в Страсбург и Брюксел, креслата им няма да останат празни. 

27 вече са преразпределени между държавите, които досега не са били достатъчно представени. 

Сред тях не попада България. Допълнителни депутати още от следващия месец ще изпратят държави като Франция, Испания и Италия. 

46 места ще останат в резерв за бъдещи разширения. 

Докато едни се готвят да празнуват след 2 дни, други бяха видимо тъжни днес – разделят се с приятели. И дори да не са познати лицата на всички депутати, двете групи лесно се различаваха – тъжните бяха - необичайно за тук - с футболни шалчета. На тях пишеше: Винаги обединени.

Идеята за футболните шалчета е на британския депутат Рори Палмър. Особено развълнуван от прощалния подарък на колежката от съседната банка в пленарната зала на европарламента - българката Цветелина Пенкова.

Снимка: btvnovinite.bg

"Много е трудно. Аз като човек, кой е живял 6 години във Великобритания, е изключително трудно да си представя, че това нещо се случва. Мисля, че до последно на всички надеждата ни беше, че това няма да е факт. Но след 2 дни брекзит се случва", казва Цветелина Пенкова. 

"Това е изключително жалко, тъжен момент. Много е емоционално. Заради приятелствата. Заради хората,  с които сме работили заедно всеки ден", отбелязва Рори Палмър. 

А прощалният подарък на Рори са футболни шалчета с послание за приятелство.

В "столицата" на брекзит: Бостън, графство Линкълншир

Град Бостън, графство Линкълншир, дава името на много по-известния си американски събрат, но си спечелил прозвището "столицата на Брекзит". Защо? Защото едновременно е с най-голям процент местни жители, гласували за евроразвода и с най-голямата имигрантска общност от Източна Европа в цялото Обединено кралство.

Снимка: btvnovinite.bg

Всяка сряда и събота местни търговци превземат градския площад в Бостън.

"Зеленчуковата градина на Великобритания" - така наричат района около Бостън. Рекорден брой източноевропейци работят на полето и във фабриките, а стоката им стига не само до местния, но и до европейския пазар.

За 10 години от 2004-та до 2014-та е отчетен небивал ръст на работниците-емигранти. И днес всеки шести на Бостън е чужденец.

Това е причината три четвърти от местните жители да гласуват за Брекзит.

Снимка: btvnovinite.bg

Гласувах "за", за да си върнем контрола над нашите закони в нашата страна. Продавам карти таро, но не знам какво казват за Брекзит. Смятам, че ще е нещо хубаво, отбелязва търговецът Алън.

Смятам, че трябва да сме част от Европейския съюз. Родителите ми са имигранти от Германия, смята обаче Кърт.

На една пряка от площада е улица "Запад". Усещането тук е за Източна Европа. Всички магазини са на емигранти, много от тях съдържат думата "Евро" в името си. Фифо продава български стоки.

Повечето се притесняват за бъдещето в смисъл какво ще се случи след това, но смея да твърдя, че 90% от нашите клиенти вече имат изкарани статути, така че няма база за притеснение, посочва Фифо.

И така - гурбетчиите в столицата на Брекзит се надяват и след развода да запазят заплащането и работните си места. А търговците - промените да са плавни и добре обмислени.