Дълго мълчание – това била първата реакция на Съвета за сигурност на ООН, след като на делегатите били показани снимки на хора, екзекутирани от сирийската армия след години мъчения, съобщава АП.

За кадрите, направени от сирийски съдебен фотограф, избягал от режима на Башар ал-Асад, се говори от началото на годината, когато те бяха приложени към доклад на международен следствен екип, финансиран от катарското правителство.

От общо 55-те хиляди стряскащи изображения, на Съвета за сигурност бяха показани само 10 със скрити лица и белези.

„Тези шокиращи снимки на трупове със следи от глад, душене и побой (...) показват, че режимът на Асад е извършвал систематични, широко разпространени и индустриализирани убийства. Никой, видял тези изображения, няма да бъде същият човек”, коментира американският посланик Саманта Пауър.

Автентичността на снимките не е доказана от независими източници и това е една от причините Министерството на правосъдието в Дамаск да твърди, че кадрите показват бунтовници, убити в битка, както и такива, които са били екзекутирани от другарите си.

Финансовата помощ от Катар, които не крият симпатията си към въоръжената сирийска опозиция, дава допълнителни основания на Асад и поддръжниците му да твърдят, че са жертва на манипулация. В същото време, автори на доклада са доказани юристи, участвали в разследването на престъпления срещу човечеството.

„Те са умирали в агония след месеци глад и мъчения, безмилостно екзекутирани. Това не връща ли в съзнанието ви картините от Дахау, Аушвиц и Берген-Белзен?”, попита пред делегатите един от съставителите на документа Дейвид Крейн, разследвал по-рано зверствата в Сиера Леоне.