Присъединяването на България и Румъния към Шенген отново се отложи. На заседанието на Съвета на Европейския съюз по правосъдие и вътрешни работи в четвъртък Холандия обяви, че няма да подкрепи двете държави поне до декември, когато се очакват следващите мониторингови доклади на Европейската комисия.
Приемането ни в Шенген се отлага за неопределено време. Ако досега против присъединяването на България и Румъния към безвизовото пространство бяха Холандия и Финландия, към тях вече открито се присъединиха и Германия и Великобритания.
Въпросът за влизането ни в Шенген ще се обсъжда отново чак догодина. Въпреки че новината дойде от заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, този развой на събитията стана ясен преди няколко дни. В края на миналата година обаче се очакваше тъкмо обратното
Освен техническите критерии, безпредцедентно за продцедурата на ЕС, пред нас се изправиха и политически проблеми. Страни като Германия например обвързаха присъединяването към безвизовата зона с борбата с организираната престъпност и корупцията.
„При спазването на Шенгенското споразумение, наблюдаваме не само дали техническите условия за граничния контрол функционират, но цялостната политическа обстановка в една държава. Как системата се справя с организираната престъпност, функционалността на правосъдието, корупцията. Винаги сме казвали, че тази цялостна оценка на политическото положение за нас е централна,” коментира федералният министър на вътрешните работи на Германия Ханс-Петер Фридрих.
Той отбеляза, че за спазването на Шенгенското споразумение се наблюдава не само изпълнението на техническите условия за граничния контрол, но и цялостната политическа обстановка в една държава – как системата се справя с организираната престъпност, функционалността на правосъдието, корупцията. „Винаги сме казвали, че тази цялостна оценка на политическото положение за нас е централна,” подчерта още Ханс-Петер Фридрих.
Появиха се подозрения, че германското „Не” е свързано и с притока на имигранти от България и Румъния. Федералният министър на вътрешните работи обаче обясни, че въпросът за злоупотреба със свободата на движение е друг. „Въпросът е как да опазим това право. Да се идва в една държава само заради социалните помощи е злоупотреба със свободата на движение и ние сме против това,” изтъкна Ханс-Петер Фридрих.
На днешното си заседание вътрешните министри решиха да се върнат към въпроса за България и Румъния догодина, когато ще преценят има ли условия за приемането ни в зоната, като този път под условия се имат предвид политическо съгласие сред страните партньори и оценката на ЕК в мониториговия доклад.
Потокът роми не е единственият проблем пред България и Румъния за членството им в Шенген. Европа затваря граници с популистки и предизборни аргументи къде от предразсъдък и не на последно място - политическата ситуация, защото през последната година и Румъния, и България дадоха повод за подобни притеснения.
Още в началото на заседанието на Съвета беше ясно, че не се предвижда вземането на окончателно решение, защото не е постигнато единодушие сред членките.
„Политическите решение не трябва да влияят на съвместната оперативна полицейска работа, която е в интерес на сигурността на ЕС”, коментира вътрешният министър в оставка Цветан Цветанов, цитиран от БТА.
Той пристигна в Брюксел за заседанието на Съвета на ЕС. По думите на Цветанов в рамките на дискусиите ще се търси съгласие за следващ период от време, в който двете страни да станат част от безвизовото пространство.
На този етап се предвижда, когато България и Румъния бъдат приети, това да стане на две стъпки - първоначално с отпадането на проверките по морските и въздушните граници, а след това и по сухопътните.
Ето защо отлагането на членството на България и Румъния в зоната на свободно придвижване се отлага най-рано за есента и във връзка с технически пречки – отварянето на въздушните граници е възможно само при смяната на зимното часово време с лятно и обратното.
През юни 2011 г. Съветът утвърди решение, с което техническата готовност на двете страни за приобщаване към зоната бе призната.
Европейският парламент одобри през същия месец резолюция, в която отчете пълното изпълнение на поставените към двете държави изисквания и призова спешно Съветът да ги приеме в Шенген единствено на тази основа, отбелязва ирландското председателство на ЕС.