Американският държавен секретар Джон Кери заяви днес, че събирането на информации за други държави „не е необичайна практика”, но обеща, че САЩ ще проведат пълно разследване на обвиненията, че техните служби са подслушвали офиси на ЕС.

Изявлението на Кери, цитирано от АФП, е направено в Бруней, където държавният секретар на САЩ се намира в рамките на азиатската си обиколка и е в отговор на публикация от уикенда на авторитетното германско списание „Шпигел”, че американските служби са подслушвали посолства, офиси и хотели, използвани от европейски представители по време на визите им в Ню Йорк и Вашингтон.

Късно снощи върховният представител на ЕС по външната политика Катрин Аштън обяви, че е поискала официални обяснения от американските власти за твърденията в публикацията, основани на разкритията, направени от бившия сътрудник на Националната агенция за сигурност на САЩ Едуард Сноудън.

„Лейди Аштън наистина повдигна въпроса пред мен и се съгласихме да останем във връзка. Аз поех ангажимент да проверя точна каква е ситуацията и да я информирам”, заявява Джон Кери.

„Всяка страна по света, която е замесена в международните дела, в националната сигурност, предприема множество мерки, за да защитава националната си сигурност и много видове информация допринасят за това”, казва още американският държавен секретар.

„Това, което знам със сигурност е, че не е необичайно за много държави” по света, казва още дипломат №1 на САЩ, бивш неуспешен кандидат за президент.

Джон Кери се е въздържал да прави допълнителни коментари, „докато не получи всички факти” и не разбере каква е точно ситуацията.

Европейският комисар по въпросите на правосъдието Вивиан Рединг вече предупреди, че разкритията за подслушванията рискуват да изложат на риск споразумението за свободно търговия между ЕС и САЩ.

Междувременно по-късно в рамките на деня правителството на Германия излезе със специално изявление, в което настоява САЩ да предприемат всичко необходимо, за да възстановят доверието в съюзниците си.

„Доверието трябва да е основано на сътрудничеството и сътрудничеството трябва да бъде възстановено. Това вече не е Студената война”, заявява пред АФП говорителят на германското правителство Щефан Зайберт.