Разузнавателната общност в САЩ е достигнала до заключението, че страната е подложена на кампания на масиран кибер-шпионаж, който подкопава конкурентоспособността й. Това съобщава електронното издание на ежедневника „Вашингтон Поуст”, като се позовава на запознати източници.
Заключението се съдържа в доклада „Национална разузнавателна оценка” (National Intelligence Estimate), секретен документ, който представлява консенсусната оценка на шпионските кръгове в САЩ.
Докладът посочва Китай като страната, която най-агресивно се опитва да проникне в компютърните системи на институциите и бизнесите в САЩ, за да получи достъп до информация, която може да се използва за икономическа облага.
Според „Вашингтон Поуст” компаниите от сектора на енергетиката, финансите, информационните технологии, авиокосмическата и автомобилната индустрия са най-често подложени на кибер-атаки.
Външни експерти оценяват щетите, нанесени на икономиката на САЩ на десетки милиарди долари, твърди още изданието.
„Националната разузнавателна оценка” посочва още три държави – Русия, Израел и Франция – като страни, които развиват активни дейности в икономическия и индустриалния шпионаж, но подчертава, че техните опити „бледнеят” в сравнение с Китай.
Администрацията на президента Барак Обама се опитва да противодейства на електронните взломове, посредством различни дипломатически постъпки, включително официални протести, изгонване на дипломати, налагане на визови ограничения и оплаквания пред Световната търговска организация (СТО), допълва „Вашингтон Поуст”.