САЩ ще трябва да предприемат в краткосрочен план военни действия в Ирак, където сунитски джихадисти превзеха райони в северната част на страната, обяви президентът Барак Обама, цитиран от Ройтерс.

Моят екип по въпросите на националната сигурност проучва всички възможни варианти, заяви Обама след среща в Белия дом с австралийския премиер Тони Абът. Той подчерта, че Съединените щати имат интерес да не позволят на джихадистите да спечелят терен в Ирак.

"Не изключвам нищо", отговори лаконично Обама, попитан дали САЩ ще помогнат на Ирак с въздушни удари с безпилотни самолети или по друг начин.

Вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън се обади по телефона на иракския премиер Нури ал Малики, за да обсъдят задълбочаващата се криза в Ирак, предаде Ройтерс, като се позова на представител на американското правителство. Той не даде повече подробности.

Президентът на САЩ често възлага на своя заместник задачи във връзка с Ирак, отбелязва Ройтерс. Байдън поддържа близки връзки с иракските ръководители.

Бившият държавен секретар на САЩ при първия мандат на президента Обама Хилари Клитън определи ситуацията в Ирак като ужасяваща и влошаваща се. Изненадана съм от ефективността на вдъхновената от терористичната мрежа Ал Каида групировка "Ислямска държава в Ирак и Леванта", която превзе големи градове в страната, каза Клинтън, цитирана от Асошиейтед прес.

Сунитски джихадисти превзеха райони в Северен Ирак, включително втория по големина град в страната Мосул. Това е най-сериозната ескалация на насилието в близкоизточната държава след изтеглянето на американските войски в края на 2011 г., отбелязва АП.

Премиерът Нури ал Малики и други иракски ръководители призовават от повече от година Съединените щати да им окаже допълнителна помощ в борбата с бунтовниците, които набират все по-голяма мощ и убиват ежедневно при нападения десетки хора.

Бунтът в Ирак е подхранван от продължаващата с неумолима сила гражданска война в съседна Сирия. Северен Ирак се превърна в своеобразна "пътна станция" за сунитските джихадисти, които са активни в двете страни.

Уточнение

САЩ не планират да изпращат сухопътни военни части в Ирак, за да помогнат за спирането на сунитските джихадисти, които превзеха райони в северната част на страната, уточни говорителят на Белия дом Джей Карни, цитиран от Ройтерс.

Това стана след изказването на Обама, че не изключва никакви варианти за действие в близкоизточната държава. Говорителят обясни, че президентът на САЩ е имал предвид, че не изключва нанасянето на въздушни удари.