Двама американски сенатори, току-що завърнали се от посещение в Мали, призоваха Франция да продължи военния си ангажимент в африканската страна и след март (бел. ред. - съгласно обявените от Париж намерения да се изтегли до месец), заради липсата на адекватна подготовка на африканските контингенти, които трябва да поемат мироопазващата мисия, съобщава АФП.
„Разтревожен съм от оптимистичните публични изявления на Франция, според които те са успели да разпръснат екстремистите”, заявява пред агенцията Кристофър Куунс, експерт по африканските въпроси в комисията по външни отношения на Сената на САЩ.
„Стабилизирането на ситуацията може да изиска по-продължително френско военно присъствие”, допълва още сенаторът-демократ, който по време на обиколката си на Африка се е срещнал и с военното командване на Франция в Мали.
„Без партньори, които да осигуряват медицинската евакуация, въздушния транспорт, разузнаването и логистиката, северните градове са уязвими и рискуват отново да бъдат превзети”, смята още сенаторът, който е поздравил френските военни за постигнатото от тях.
Според Кристофър Куунс обаче „африканските войски не са готови да воюват в пустинята”.
Самоубийствените нападения и все по-ожесточаващите се сблъсъци от последните дни обаче показват, че екстремистите са се насочили към метода на партизанската война, отбелязват международните наблюдатели.
Международната мисия за подкрепа на Мали (МИСМА) обяви намеренията си да разположи 6 000 военнослужещи, за сметка на първоначално обявените 3 300, както и да отдели допълнителни 2 000 души специалисти.
Тренировъчната мисия на ЕС, която вече се намира в Мали, трябва да започне обучението на 2 500 малийски военни, но командването на въоръжените сили в африканската страна вече предупреди, че цялата армия ще има нужда от нова подготовка.
„Всички знаем, че „Ал Кайда” са се вторачили във всичко, което се намира на запад от Египет в северна Африка”, заявява друг участник в сенаторската делегация, републиканецът Джони Айзъксън.
„Мали може да се превърне в изпитание за възможностите на международната общност да с изправи срещу тях”, допълва сенаторът.