САЩ изпращат в Югоизточна Европа механизирана бригада с до 4 батальона за 9 месеца. Поне един от тях ще бъде пратен да тренира на съвместни учения в България. Това съобщи за bTV постоянният представител на секретаря по отбраната в Европа. В момента в Естония продължават ученията на НАТО за укрепване на източния фланг, предаде специалният пратеник на bTV Габриела Наплатанова.

13 държави и техни партньори демонстрират способностите си да защитават границите на Алианса. За целта американската бронирана техника изминава на собствен ход 2200 километра през Европа до Естония - нещо, което се случва за първи път от Втората световна война досега.

Снимка: btvnovinite.bg

Тренира се масово придвижване на състав и техника в рамките на границите на Алианса.

Поддръжка от въздуха с щурмови самолети А-10, хеликоптери и стрелба с високомобилни артилейски системи са само част от демонстрираните тактики за отблъскване на атака по суша.

Според заместник-командващия на американските сили в Европа ген-майор Тимоти Макгуайър такива учения ще има в североизточния фланг на НАТО, България и Румъния.

Снимка: btvnovinite.bg

Целта е да се засилят отбранителните способности на отделните държави в съюза.

„Няма по- добър начин да се поддържаш мира от това да си подготвен. Става въпрос за трениране на нашата съвместимост и да уверим , че като съюз сме заедно", посочи ген-майор Тимоти Макгуайър.

„Никаква провокация няма в това. Провокация е, че не се провеждаха такива учения преди и това доведе до инвазия в Грузия и Украйна", заяви ген.- лейтенант Рино Террас, командир на силите за отбрана на Естония.

Естония заедно с Латвия и Литва, чиито безпокойства от руската политика доведоха до засилване на източния фланг на Алианса, ще получат подкрепления в рамките на 800 до 2000 души.

„На югоизточния фланг на Алианса също ще има много инициативи. Има българо-американско военно съоръжение, на което се тренира. Това ще продължи”, заяви Робърт Бел, представител на секретаря по отбраната на САЩ за Европа по време на телеконферентна връзка с журналисти от държавите членки на НАТО.

САЩ подкрепят инициативата за съвместна бригада в Югоизточна Европа, която беше обявена от румънския президент по време на посещението му в София. В нея България праща до 400 войници. Подкрепят и инициативата за щаб квартира на НАТО, която да наблюдава активността на флота в Черно море, допълни той.

Запитан за коментара на премиера Бойко Борисов, че не иска война с Русия, и за активността на самолети в Черно и Балтийско море, Бел отговори така: „Видях доклади от посолствата ни в София и Букурещ. Има разлика между това, което първоначално е коментирал като регионална инициатива и инициатива, която да е под шапката на НАТО. Така че има нови отговори за това, което е казал първоначално и как точно България ще дефинира действия, които биха отчетени като провокативни. Така или иначе, НАТО ще приеме регионална инициатива, но не е нещо за което оказваме натиск”.