Правителството на САЩ е оказвало натиск на Европейския съюз да смекчи или дори да премахне защитата на околната среда и потребителите в преговорите по съвместното споразумение за свободна търговия. Това съобщават германски медии, позовавайки се на изтекли документи, предадоха световните агенции.
Холандското представителство на природозащитната организация Грийнпийс е предоставила 240 страници вътрешни документи по договаряното Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) на вестник "Зюддойче цайтунг" и на обществените телевизия и радио "Ве Де Ер" и "Ен Де Ер", посочва ДПА.
Според информацията, поместена във вестника, Вашингтон е заплашвал ЕС, че ще блокира усилията за облекчаване на износа на европейски автомобили, ако Европа не склони да разреши продажбата на още американски земеделски продукти.
Освен това САЩ отказвали да отстъпят пред ЕС по въпроса за замяна на частните арбитражи при разглеждане търговски и инвестиционни спорове с прозрачни национални търговски съдилища.
САЩ също така се противопоставяли на европейския принципа, че продуктите могат да бъдат разрешени за продажба, само ако се докаже, че не са вредни за човешкото здраве и околната среда.
Вашингтон изисквал и използването на своя практика, която можела да доведе до разпространение на генетично модифицирани продукти и растения в Европа.
Грийнпийс твърди също, позовавайки се на документите, че големият бизнес участва активно в изготвянето на споразумението.
В петък след преговори в Ню Йорк преговарящите от САЩ и ЕС изразиха надежда, че ще могат да доведат докрай споразумението ТТИП тази година въпреки насрещните ветрове от общественото противопоставяне, изборите в САЩ и евентуален британски вот за напускане на ЕС, припомня ДПА.