Държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви, че САЩ са способни да неутрализират групировката "Ислямска държава" за по-кратко време, отколкото им бе нужно за "Ал Кайда", предаде Ройтерс.

Ние ще победим "Ислямска държава". Както сме казвали и друг път, това ще отнеме време. Поведохме борба срещу Ал Кайда през 2001 г. и ни бяха нужни няколко години, за да ликвидираме Осама бин Ладен и най-висшето ръководство, и да ги неутрализираме като ефективна сила. Надяваме се да се справим с ИД много по-бързо и смятам, че сме в състояние да направим това, каза пред репортери Кери.

Претендентката за номинацията на демократите за кандидат-президент на САЩ Хилари Клинтън пък призова за по-агресивен подход в борбата с групировката "Ислямска държава" от този, който следва президентът Барак Обама, като каза, че е необходимо да се засили военновъздушната операция в съчетание с разполагане на сухопътни войски, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. 

В реч в Ню Йорк Клинтън направи най-подробното представяне на възгледите си досега за това как да се противодейства на екстремистите, които разширяват дейността си. Групировката пое отговорност за нападенията в Париж миналата седмица, при които загинаха 129 души.
 

Според Клинтън е време за нов етап в борбата с "Ислямска държава", който да включва по-ефективна военновъздушна операция начело със САЩ, "съчетана със сухопътни сили, които всъщност да отвоюват по-голяма територия".

По думите й за тези усилия ще е нужно засилване на разузнавателните действия, което да включва повече говорещи арабски хора с опит в района и техническо оборудване.

"Нашата цел не е да възпрем или да удържим ИД, а да я победим и унищожим", каза Клинтън, като използва акроним на "Ислямска държава".
Думите й са косвена критика към Обама, който каза дни преди атентатите в Париж, че групировката е удържана.

Клинтън заяви, че за да бъде победена "Ислямска държава", ще са нужни повече сухопътни сили за борба с групировката, провъзгласила халифат в Сирия и Ирак.

Клинтън не каза дали това би трябвало да включва повече американци, но даде да се разбере, че по-голямата част от битката би трябвало да се изнесе от местни сили.