Съединените щати и Великобритания нанесоха удари по военни цели на хутите в Северен Йемен. Нападенията са в отговор на атаките срещу търговски плавателни съдове в Червено море.

Двама български моряци все още са в плен на борда на отвлечен кораб в региона.

На този етап не е обсъждано участие на България или български военни в операцията, заяви премиерът Николай Денков.

Президентът Румен Радев проведе среща с ръководителите на службите за сигурност.

Поразени са повече от 60 цели на 16 места в северните части на Йемен, които са под контрола на хутите. Сред тях са военна база в столицата Сана и летището в пристанищния град Ходейда, смятан за крепост на бунтовниците.

Ударени са командни центрове, складове за боеприпаси, производствени съоръжения и площадки за изстрелване на дронове.

В началото на месеца 12 държави, включително САЩ и Великобритания, официално предупредиха хутите, че ще предприемат действия, ако атаките по плавателни съдове в Червено море не спрат. През последните няколко дни имаше нападения и срещу британски и американски военни кораби, позиционирани в района, за да защитават морския търговски трафик.

Близо 15% от световната търговия по вода преминава през Червено море.

Заради нестабилната ситуация сега доставките се пренасочват през Южна Африка и нос "Добра надежда". Това бави и оскъпява транспорта.

След военната операция цената на петрола на международните пазари се повиши с 2%.

Военният потенциал на хутите беше ударен от американски и британски изтребители и крилати ракети Томахоук, изстреляни от подводници и кораби в Червено море. Вашингтон и Лондон определиха атаката като акт на самозащита.

Снимка: Ройтерс


"Нашата цел е много ясна – да намалим напрежението и да възстановим стабилността в региона", каза министър-председателят на Обединеното кралство Риши Сунак.

Американският президент Джо Байдън подчерта, че са възможни още мерки срещу бунтовниците, за да се защити ''свободата на международната търговия''. Мисията беше подкрепена от Нидерландия, Канада, Бахрейн и Австралия.

"Австралия ще продължи да подкрепя всякакви действия, които утвърждават глобалния ред и свободата на корабоплаването в открито море", заяви министърът на отбраната на Австралия Ричард Марлс.

Атаките на хутите срещу търговските кораби в Черевено море започнаха в знак на подкрепа към Хамас след началото на войната в Ивицата Газа. От ноември насам са нападнати най-малко 27 плавателни съда, а един беше отвлечен - с български моряци на борда. Бутновниците заплашиха, че Вашингтон и Лондон ще платят "висока цена".

"Йеменските въоръжени сили ще продължат да възпрепятстват корабоплаването в Арабско и Червено море на израелски кораби, пътуващи към пристанищата на окупирана Палестина", каза военният говорител на хутите Яхия Сареа.

Реакция дойде и от регионалните сили. Иран и Турция осъдиха остро координираната атака, а иракският премиер заяви, че Западът разширява конфликта между Израел и Хамас в целия регион. В същото време Саудитска Арабия, която водеше военна кампания срещу хутите години наред, призова за сдържаност. Русия поиска спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН.

Сега големият въпрос е дали ударите срещу хутите ще имат възпиращо действие, или ще се стигне до още по-голяма ескалация.

Някои анализатори посочват, че бунтовниците няма да могат да си позволят мащабен отговор, защото водят битка вътре в Йемен срещу международно признатото правителство.

От друга страна хутите са подкрепяни от Иран, който неотдавна разположи военен кораб в района на Червено море.

През последните месеци Западът многократно посочи Техеран като подстрекател на атаките по корабите. Нещо, което Иран категорично отрича.

"България не участва във военните удари"

България не участва по никакъв начин във военните удари, нанесени от коалицията срещу хутите в Червено море, обясни министър-председателят. Николай Денков увери, че има периодичен контакт с българите.

На "Донкуков" 2 президентът Румен Радев разговаря с шефовете на службите заради ескалацията на напрежението в региона и състоянието на нашите моряци.

След атаките срещу военни обекти на хутите в Северен Йемен, българският премиер увери: "не участваме в операция "Пазител на просперитета".

"Никога не е обсъждано да се изпращат войски или кораби, просто не е имало такъв разговор. Евентуално да се изпратят един или двама офицери в командваните центрове", обясни Денков.

Властите ни поддържат контакт както с българските моряци, така и с похитителите им, каза още министър-председателят.

"Екипажите бяха изтеглени, затруднението идва точно от това – знаете морските правила – капитанът и помощник капитана са последните, които напускат кораба, ако те решат да го напуснат, вероятно могат да го направят веднага, но това ще бъде против правилата", добави Денков.

Президентът също следи развитието на ситуацията с пленените наши моряци и ескалацията в Червено море. Държавният глава е провел и среща с шефовете на разузнавателните служби и ДАНС.

Снимка: Ройтерс

Според арабиста проф. Владимир Чуков въздушните удари ще ескалират допълнително кризата.

"Ние сме една от тези 50 нации, които са потърпевши от действията на хутите. Едва ли хутите са вече толкова склонни да пуснат заложниците, които най-вероломно бяха отвлечени", обясни той.

Експертът разчита ракетния обстрел като допълнителен риск за сигурността.

"Виждаме ситуация, която е безпрецедентна, те са пряка заплаха за Европа, за нашата енергийна сигурност, за целия свят", каза проф. Чуков.

Според проф. Чуков въздушните удари е възможно да се превърнат в искрата, която да разпали нов регионален конфликт след войната на Израел срещу Хамас.

Корабите "Галакси Лийдър" и "Руен" изчезнаха безследно през ноември и декември, след като бяха отвлечени в Червено и Арабско море. "Галакси Лийдър" реално е под контрола на хутите и в момента, по последна информация е близо до пристанище "Ходейда".

Изпратихме въпроси до министерствата на отбраната и на външните работи. От двете министерства се въздържаха от коментар по ескалацията на напрежението в Близкия изток. Мълчание на този етап и от службите за сигурност. 

За първи път в България по bTV ще говори един от лидерите на движението "Хути". Ексклузивно в "120 минути" в неделя пред Светослав Иванов от Йемен ще застане Мохамед ал-Бухайти. 

По репортажа работиха Яна Бързакова и Христиания Червенкова.