Европа, Южна Америка и Канада са регионите, където най-масово онлайн се предлага съдържание с нарушени авторски права. Китай запазва водещото си място при традиционния пласмент на подправени стоки. Това става ясно от новия американски Списък на пазарите с лоша слава за 2013 г., съобщава Франс Прес.
Американското търговско представителство вкарва в него тези държави заради опасения за фалшификати на търговски марки и пиратство в глобален мащаб, които биха могли да нанесат сериозни икономически вреди на САЩ и други носители на авторски права. Списъкът не се занимава с конкретни законови нарушения (които обикновено влизат в обхвата на годишния Специален доклад 301 за нечестни търговски практики).
Традиционно голямо внимание се отделя на шведския торент тракер The Pirate Bay, канадския KickassTorrents и пиратският агрегатор Torrentz.eu, за който не е сигурно дали действа от Канада или е базиран във Финландия.
Според документа, няколко тържища в Китай са основните физически източници на стоки менте – специално са посочени Коприненият пазар в Пекин и търговски център за продажба на дрехи на едро в Гуанджоу. Веригата за компътри Buynow PC Malls, която има 22 големи магазина в азиатската страна, е представена в доклада като източник на пиратски филми, компютърни игри и софтуер.
В Списъка на пазарите с лоша слава влизат още редица обекти в Тайланд, Индия, Украйна и Аржентина, където, според американските власти, открито се предлагат ментета и властите не предлагат адекватни мерки за пресичане на този тип търговски практики.
Снимка:
Getty Images/Guliver Photos