Убийството на американския посланик в Либия и трима дипломатически служители е възможно да е резултат от сериозен и задълбочен пробив в сигурността, разкрива британския ежедневник „Индипендънт”.

Американски официални представители смятат, че нападението е било планирано, но посланик Кристофър Стивънс е бил в страната от много кратко време и подробностите за неговото посещение в Бенгази са били дълбоко засекретени.

Американската администрация е изправена пред криза в Либия. Чувствителни документи са били изнесени от консулството в Бенгази, а секретната квартира, в която се е укрил персоналът на посолството е била подложена на минометен обстрел. Всички подобни убежища на територията на Либия вече не се смятат за сигурни.

Някои от липсващите документи от консулството се предполага, че са съдържали имената на либийци, работещи за интересите на САЩ, излагайки ги по този начин на екстремистките групировки. За други документи се предполага, че са петролни договори.

САЩ имали информацията 48 часа по-рано

Според високопоставени дипломатически източници Държавният департамент на САЩ е разполагал със сигурна информация 48 часа преди тълпата да щурмува консулството в Бенгази и посолството в Кайро, че американските дипломатически мисии могат да се превърнат в мишени, но не са издадени никакви предупредителни заповеди на дипломатите да обявят висока степен на тревога и да блокират мисиите.

Посланик Стивънс е бил на визита в Германия, Австрия и Швеция и точно се е бил върнал в Либия, когато се е случило пътуването до Бенгази, с одобрението на сигурността на посолството.

Осем американци, някои от които военни, пострадаха при нападението, което коства живота на посланик Кристофър Стивънс, Шон Смит, служител по информационната поддръжка, и двама морски пехотинци.

Целият дипломатически персонал от Бенгази сега се намира в столицата Триполи, а тези чиято работа не е от особено значение скоро ще бъдат върнати в САЩ.

Междувременно специализиран отряд за бързи контра-терористични реакции (FAST Anti-Terrorism Reaction Team) на морската пехота на САЩ вече е разположен в страната от базата в Испания, като допълнителни подразделения са на път.

Реалните причини за нападението в Бенгази

Високопоставени чиновници са все по-убедени, че зверското естество на нападението в Бенгази, при което РПГ-снаряди бяха изстреляни срещу сградата, не е резултат от спонтанния гняв на тълпата, заради филма „Невинността на мюсюлманите”, коментира „Индипендънт”.

Съществува все по-широко убеждение, че нападението е с цел отмъщение за убийството с безпилотен самолет в Пакистан на високопоставения активист на „Ал Кайда” Мохамед Хасан Каед, известен с „бойното си прозвище” Абу Яхия ал-Либи, който е либиец по произход, както и заради годишнината от атентатите от 11 септември 2001 г., допълва още британското издание.

Пробив в сигурността на американските дипломати

Според източници от силите за сигурност, консулството е било проверявано по повод подготовката за годишната от 9/11. В този случай обаче периметърът е бил пробит от разгневената тълпа 15 минути след началото на протестите, около 10 часа вечерта местно време.

Очевидци твърдят, че около 30-те местни служители на сигурността, които трябвало да охраняват персонала на дипломатическата мисия, не са оказали почти никаква съпротива.

Предполага се, че посланик Стивънс е бил изоставен в сградата, след като останалите дипломатически служители не са успели да го открият в гъстия пушек, причинен от избухналия пожар. Той е бил открит в безсъзнание от местни хора, които са го откарали в болницата, където според лекарите е починал, вследствие на погълнатия пушек.

Контра-операцията

Специализиран отряд от осем души е бил изпратен веднага от Триполи, и съвместно с либийското подразделение „Бригадата от 17 февруари”, са достигнали до дипломатическото убежище, за да евакуират 40-те служители на дипломатическата мисия. В този момент и тази сграда е била подложена на обстрел с тежко оръжие, който е приключил след пристигането на либийските подкрепления.

„Индипендънт” цитира капитан Фахти ал-Обейди, командващ „Бригадата”, който разказва, че няма никакво обяснение, как е било разкрито дипломатическото убежище.

„Не знам как ни откриха, за да извършат нападението. Беше планирано, точността с която снарядите уцелваха сградата беше прекалено висока, за да става въпрос за обикновени бунтовници. Започнаха да валят върху нас снаряди, най-малко шест мини паднаха в двора на вилата”, разказва капитан Ал-Обейди.

След получаването на новината за смъртта на посланик Стивънс, тялото му и тези на другите загинали са било прибрано от местната болница и заедно с евакуираните са откарани в Триполи, завършва материалът на "Индипендънт".