Бившият президент на Франция Никола Саркози, срещу когото се водят няколко дела, обяви, че иска отново да застане начело на партията си „Съюз за народно движение” и по-късно да се кандидатира за президент. Той смята, че така ще попречи на националистите да дойдат на власт и страната да изпадне в изолация.
Световните агенции припомнят, че когато напусна Елисейския дворец, Саркози заяви, че напуска и политиката и ще служи на страната си по друг начин. В края на миналата седмица обаче той обяви във Фейсбук, че се връща на политическата сцена, за да предложи „нов политически избор" на разочарованите френски избиратели.
Саркози освен това обвини настоящия президент Франсоа Оланд, че е изрекъл много лъжи по време на предизборната си кампания, и каза, че няма друг избор, освен да се върне в политиката, за да предложи на французите заслужаваща доверие алтернатива, предаде ДПА.
В интервю за телевизия „Франс 2”, дадено в неделя, два дни след като обяви, че се връща в политиката, Саркози каза, че разликата между него и социалиста, който го победи на изборите през 2012 г., е била, че той не е лъгал. „Несъмнено съм допуснал много грешки и не твърдя, че във всичко съм бил прав, но не съм лъгал”, каза Саркози.
Той обясни, че е решил да се върне в политиката, защото вижда, че Франция рухва и не иска страна, която е петата по сила икономика в света, да е принудена да избира между „унизителния спектакъл, на който сме свидетели днес, и перспективата на тоталната изолация, която представлява Националният фронт".
Шест години след началото на световната финансова криза Франция все още се бори с рекордно висока безработица, голям бюджетен дефицит и икономическа стагнация, отбелязва ДПА. Заради неспособността си да промени лошите икономически показатели Оланд стана най-непопулярният френски президент в най-новата френска история с одобрение от само 13% според някои анкети.
В телевизионното си интервю Саркози обеща да промени данъчната система, за да подпомогне бизнеса и да спечели отново доверието на всеки един избирател, гласувал за Националния фронт, съобщи „Ройтерс”. Той не каза нищо конкретно за бъдещата си политика, но се опита да увери компаниите и гласоподавателите, че разбира притесненията им.