Сръбските компетентни органи установиха и доказаха, че против институции на Сърбия е извършена разузнавателна дейност и по тази причина персоналът на посолството в Скопие е изтеглен. Това заяви президентът на западната ни съседка Александър Вучич, цитиран от местни медии.

По думите му двустранните отношения не са замразени, но в Белград сега се нагаждат към „ситуация, непозната до преди няколко месеца”.

Изненадващият политически ход на Белград предизвика множество догадки. Според информации на македонски медии, причината за изтеглянето на дипломатите е отношението на Скопие към приемането на Косово в ЮНЕСКО. Според източници на частната агенция „Макфакс”, Македония ще предложи приемането на Косово в агенцията на ООН. Сръбският външен министър Ивица Дачич (който преди дни се обяви за разделяне на „сръбско” и „албанско” Косово) заплаши, че страната му ще преразгледа позицията си за името на Република Македония – казус, заради който Гърция блокира европейското развитие на бившата югорепублика.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Ще чакаме да чуем какво ще кажат албанците за Косово в ЮНЕСКО и ще чакаме да чуем какво ще каже Скопие за това. Нашата работа е да се подготвим и да съумеем да отговорим. Да защитим дейността си от влияние на чужди фактори и действия", каза Вучич, цитиран от „Танюг”.

Външният министър Ивица Дачич уточни, че дипломатите ще се завърнат в Македония през следващата седмица.

Македонската реакция

Република Македония развива приятелски отношения с всичките си съседни страни. Когато има чувствителни въпроси между двама наши съседи, правителството на Македония винаги се съобразява с интересите на държавата, базирани на принципите на добросъседство и развитие на регионалното сътрудничество, неутралност и ненамеса в споровете между държавите, се казва в събощение на македонското правителство след решението на Белград да изтегли персонала от посолството си в Скопие след изпратена нота, без да се посочват причините, съобщи македонската „Нова телевизия”, цитирана от БТА.

По отношение на гласуването за членство на Косово в ЮНЕСКО правителството на Македония ще има предвид позициите на мнозинството страни членки на ЕС, се добавя в съобщението.

Контекст

Отношенията между Белград и Скопие винаги са били по-особени. През последните години, когато управляваше ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски, опозиционните политици и някои външни наблюдатели коментираха, че Сърбия запазва влиянието си в Македония по линия на някогашната югославска Държавна сигурност – УДБА, чиито бивши агенти са на високи позиции в обществено-политическия живот.

Така по време на щурма на парламента в Скопие, провел се не без участието на партията на Груевски (междувременно паднала от власт), в сградата на Владата влезе и сръбският разузнавач Горан Живавлевич.

Това стана ясно от медийни публикации дни по-късно и предизвика голям скандал между двете страни. Някои от коментарите бяха, че ролята на Живавлевич е по-голяма и е свързана с руското влияние на Балканите.