Сърбия изгони от страната пет жени, граждани на Хърватия, и им забрани да влизат в страната за период от една година.

Те са представители на неправителствени организации, участвали в семинар, организиран от Фондация ERSTE в Белград. Нощта на 21 срещу 22 януари са прекарали в белградската полиция.

Като причина за решението на сръбските власти е посочена „защитата на сигурността на Република Сърбия и нейните граждани". Хърватското правителство и МВнР са запознати със случая и се очаква реакция, предаде БГНЕС.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В семинара са участвали около 15 души от Хърватия, Румъния, Словения, Босна и Херцеговина и Северна Македония. След приключване на събитието във вторник, 21 януари, те са се прибрали в хотела около 23:30 ч.

"Във фоайето ни посрещнаха мъже в цивилни дрехи, които се приближиха към нас, показаха ни за секунди баджовете си и казаха, че са "полицаи за чужденци" и трябва да отидем с тях до участъка. Не отговориха на нито един от нашите въпроси. Твърдяха, че не са длъжни да го правят. Нищо не ни беше ясно, взеха ни документите и ни наредиха да чакаме", разказа Ана Ковачич, една от потърпевшите.

 След около час мъжете са се върнали и са отвели групата. Ковачич е била заедно с две свои колежки.

"Мъже без униформи ни помолиха да се качим в необозначена кола. Не знаехме кои са, не ни отговориха на никакви въпроси, не знаехме къде отиваме. Не зная какво щях да правя, ако бях сама", каза Ковачич. В колата един от мъжете им казал, че имат заповед за техния арест и намекнал, че едно от сдруженията, чиито представители са участвали в семинара, е "съмнително".

Задържаните хора са подложени на едночасов разпит. Питани са коя гимназия са завършили, кой университет, за кои асоциации работят, кой ги финансира, за какво е семинарът, какво конкретно са правили, дали са се срещали с някого в Белград и т.н.

"Бутнаха ни някакъв документ на кирилица и ни помолиха да се подпишем. Казах, че много зле чета кирилица и ги молих да ни я преведат. Те го направиха небрежно, прочетоха ни няколко изречения и казаха, че в този документ пише, че ние „заплашваме сигурността на Република Сърбия“ и ще  трябва да напуснем страната в рамките на 24 часа", споделя Ковачич пред "Ютарни лист".

Изтощена и преуморена, тя бързо подписала документа, защото просто искала да си тръгне от Сърбия по най-бързия начин.

"Накрая дори не искаха да ни върнат в хотела, върнахме се с такси. Всички се събрахме и се чудехме какво да правим. Най-трудно беше за румънците, които не разбират езика, а полицаите говореха много слаб английски", казва още тя.

Говорителят на хърватското въшно министерство Томислав Лендич посочи, че посолството на Хърватия в Белград е в постоянен контакт с хърватските граждани, участвали в семинарите и е на тяхно разположение.

"И петимата са напуснали Сърбия без допълнителни усложнения, което е най-важното в този момент. Обмисляме следващите ни действия", отбеляза той.

Президентът на Сърбия Александър Вучич продължава да твърди, че западните държави, включително Хърватия, стоят зад продължаващите и нарастващи ежедневни студентски протести срещу него и сръбското правителство.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK