Сръбските министри на правосъдието и финансите Никола Селакович и Душан Вуйович имат срок от един месец да напишат закон за произхода на имуществото, както им нареди премиерът Александър Вучич, съобщава сръбският вестник "Блиц".
Вучич е наредил законът да бъде готов и внесен в парламента до края на септември. Вестник "Курир" пише, позовавайки се на източник от правителството, че почти никой от най-богатите граждани на Сърбия не декларира заплата, по-висока от 100 000 динара, и по този начин те избягват да плащат данъци. /едно евро е равно на 120 динара/.
"Някои имат по 50 до 100 недвижими имота и декларират минимални доходи. За да могат да притежават скъпи автомобили и подобни имоти, те трябва да имат заплати от поне 500 000 динара", пише вестникът, цитиран от БТА.
Според източника на "Курир" от три дни телефонът на премиера не спира да звъни и "никога за нито един закон не е имало такъв интерес".
"Натискът ще стане още по-силен през септември и атаките срещу премиера ще тръгнат от всички страни - и от политици, и от бизнесмени. Още по-лошо е, че и някои партии от управляващата коалиция са против приемането на този закон", пише вестникът.
Заплатата на управителя на Народната банка на Сърбия /НБС/ Йоргованка Табакович е увеличена с 14 639 динара от 2012 г. досега, докато средната заплата в Сърбия е увеличена с 3706 динара, а средната пенсия - с 650 динара, пише вестник "Блиц" под заглавие "Турбозаплатата на Йоргованка расте три пъти по-бързо от средната".
Вестникът припомня, че заплатите на работещите в държавния сектор и пенсиите бяха намалени с цел икономии и докато тези хора мечтаят доходите им поне да се върнат на старото ниво, портфейлите на работещите в централната банка начело с Йоргованка Табакович стават все по-дебели.
През май тази година Табакович е получила заплата от 565 686 динара, което е с почти 21 000 динара повече, отколкото през март. "Блиц" припомня, че първата дама на централната банка навремето е била една от най-гласовитите, когато се говореше за икономии и високи заплати в държавния сектор.
При идването си в НБС тя намали заплатата си с около 100 000 динара в сравнение със заплатата на предшественика си Деян Шошкич. Тогава тя заяви публично, че заплатата на управителя е била "срамно висока", припомня "Блиц".
Сръбското правителство планира да построи през тази година 150 км нови пътища, от които 86 километра магистрали, и още 150 км рехабилитирани пътища, заяви министърът на транспорта и инфраструктурата Зорана Михайлович за вестник "Курир".
"Всеки ден съм на терена, за мене най-важно е да се строят пътища, да няма спиране. Защото подвигът, който е направен по времето на това правителство, а то е да строим 10 пъти повече в сравнение с преди, трябва да продължи", каза тя. Мнозина трудно следват темпото, което се наложи, а това е единственото темпо, които може да доведе до подобрение на жизнения стандарт в Сърбия, каза тя.
Зорана Михайлович подчерта, че остава на позицията си, че някои министри от Социалистическата партия на Сърбия трябва по-явно да изразяват подкрепа за всички тежки и болезнени мерки, които правителството предприема.