Монасите от Атон с ново разтърсващо твърдение за Лондонското евангелие.

Според тях един от най-ценните български ръкописи е откраднат от манастира "Свети Павел" в Атон и предаден в Британската библиотека, където се съхранява и до днес. 

Атон

Дълги години историците смятат, че реликвата е спасена от лорд Кързън по време на пожар в светата обител.

„През средата на 19-ти век на Света гора, Атон, е налице едно нападение, буквално казано, от страна на разни европейци с цел да отнемат всичко най-безцелно, най-забележително, каквото е останало по Християнския Изток. По този начин се осъществяват изключително големи грабежи, казвам го съвсем откровено и отговорно. През 1837 г. един изследовател и колекционер, англичанин, посещава манастира „Свети Павел“ на Света гора, по име Робърт Карзън, с едно английско, непонятно за нас име, където се е запознал с ръкописите на обителта и очевидно вниманието му било приковано от този ръкопис. По някакъв начин по-късно той заявява, че ръкописът му бил подарен от игумена на манастира. Това в действителност е невъзможно. Монасите, не само от манастира на „Св. Павел, но изобщо монасите, дори и да не са имали много знания, тези неща са ги имали за свещени предмети и никога е нямало да ги дадат в чужди ръце. Това не би могло да стане в никакъв случай. Човекът го е отнел, откраднал го е, за да го кажем по просто. Във всеки случай това е една тъжна, една горчива история, която ни огорчава и нас, тъй като този изключителен ръкопис е бил отнет от ръцете на манастира и от Света гора“, разказа отец Никодим.

Отец Никодим

Още за пътя на Четвероевангелието от България до Британската библиотека може да научите на 29 октомври от филма на Георги Тошев и оператора Николай Барулов - "Съкровището на монах Симеон" в "НепознатиТЕ" .

Атон